Hodnotenie posledných rokov v Novom Meste nad Váhom

(článok z blogu- AKTUALIZOVANÝ 19.11.2010)

vrátiť sa na stránku www.nmnv.sk

 

Keďže sa blíži čas volieb, rozhodol som sa zhrnúť všetko čo sa v meste urobilo alebo neurobilo či už prácou tohto vedenia mesta alebo iných subjektov v Novom Meste nad Váhom. V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté asi najdôležitejšie POZITÍVA a NEGATÍVA o ktorých sa posledné 4 roky hovorilo, písalo a diskutovalo. Mnohé z nich siahajú do ešte vzdialenejších rokov, ale významným spôsobom ovplyvňujú súčasnosť a preto som ich tu uviedol. Veľká väčšina ľudí možno so mnou a s týmto článkom nebude súhlasiť, je to len pohľad obyčajného občana mesta a ďalších ľudí, ktorí sa podieľajú na tvorbe stránky, posielajú mi maily alebo komunikujem s nimi osobne. Mnohé názory, nižšie uvedené, sú názory obyvateľov mesta, ktorým nie je ľahostajné, čo sa tu deje. Boja sa však verejne postaviť za svoj názor. Je na čase teda zmeniť nielen pokrytectvo u ľudí, ale aj nezáujem ľudí o verejné dianie. Mnohí ľudia, hlavne najmladšia a najstaršia skupina občanov - voličov nemajú dostatok informácií o tom, čo sa deje v našom meste, to nehovorím ešte o nadchádzajúcich komunálnych voľbách, ktoré sa budú konať o necelý mesiac - 27.11.2010. Nečakám zmenu na primátorskom mieste. Isté zmeny sa však stanú v MsZ, kde kandiduje xy kandidátov, ktorí nemajú nielen nejaké odborné znalosti, ani prehľad o meste, ale ani záujem priniesť niečo nové, konkrétne a hlavne realizovateľné. Tento článok Vám možno pomôže rozhodnúť sa v komunálnych voľbách. Je len na nás, obyvateľov mesta, či chceme aby sa tu niečo zmenilo alebo nie. Nové pracovné miesta, miesto pre mladé rodiny, kúpalisko - aquapark, nákupné centrá, zeleň, zdravotná starostlivosť, miesto pre vaše záľuby a šport, potenciál cestovného ruchu, bezpečnosť majetku a občanov. To je len časť z toho, čo by malo ľudí presvedčiť ísť voliť.

 

Opakujem článok je len hodnotenie toho, ako veci vidím nielen ja ale aj občania Nového Mesta. Obsahuje pozitíva/negatíva, ktoré by mohli byť napravené, no tí ktorí to urobili/neurobili možno ani za to nemôžu. Niektoré pozitíva/negatíva nie sú jednoznačné, to znamená že negatíva z určitého uhla môžu byť aj pozitíva a naopak.

Upozornenie: Nenachádza sa tu všetko, doplnenie však je možné. Poradie jednotlivých pozitív/negatív je náhodné, nie je zoradené podľa priority.

Aktualizácia 19.11.2010 - Do schránok chodia už predvolebné letáky kandidátov na poslancov a primátora, na ktorých sa nachádzajú body, ktoré sú uvedené aj v tomto článku. Pravdepodobne si brali inšpiráciu, mne to nevadí, podstatné bude ak sa to novozvoleným poslancom a primátorovi podarí uskutočniť.

 

POZITÍVA

NEGATÍVA

msks

Mestské kultúrne stredisko - táto doposiaľ obchádzaná 50-ročná budova konečne dostala nový vzhľad, koná sa tak na výročie vzniku MsKS, zhodou náhod tesne pred komunálnymi voľbami. Okolie už bolo upravené pred niekoľkými rokmi.

kino

Kino - za veľkými stromami v mestskom parku sa skrýva nevkusná budova kina Považan, ktorá určite nepriláka žiadnych návštevníkov kina. Pomaľované steny a opadaná omietka sú zlá vizitka nášho mesta. Prečo ho neskultúrniť a oživiť napr. aj predajom občerstvenia alebo zľavami pre študentov či rôznymi akciami?

sidlisko luka

Ihriská na sídliskách - veľmi dobrým krokom bolo vytvorenie niekoľkých detských ihrísk na sídliskách v meste. Niektoré lepšie, niektoré horšie, avšak účel plnia a deti sa majú kde hrať a športovať.

tv pohoda

TV Pohoda - ani dodnes táto MESTSKÁ televízia neslúži všetkým obyvateľom mesta, iba "vyvoleným", ktorí si za to zaplatia navyše v podobe zriadenia káblovky od jediného poskytovateľa tejto služby v Novom Meste nad Váhom. O jej objektívnosti a amaterizme dizajnu štúdií a niektorých reportáží ani nehovorím. Samozrejme netýka sa to všetkých!!!  V súčasnosti v televízii beží Ako mesto mení svoju tvár. Tomuto sa u nás hovorí objektívnosť názorov.

kasarne

Vojenské kasárne - mesto dostalo kasárne od Ministerstva obrany. Máme možnosť ponúknuť obrovské priestory pre širokú verejnosť. Nachádza sa tu okrem množstva skladov aj kino, telocvičňa, ubytovne a tenisový kurt. Využitie je však väčšie, svoje sídlo tu môžu nájsť Technické služby mesta, zdravotné stredisko, ubytovne či bytové domy, obchody, vysoká škola... To však závisí na ochote a peniazoch.

kasarne

Vojenské kasárne - hoci mesto dostalo kasárne do vlastníctva, asi nikto nechce využívať tieto obrovské objekty. Nie pretože by v meste nevedeli ako, ale pravdepodobne sa čaká, kým sa to tým neudržiavaním súčasného stavu predá niekomu za veľmi podhodnotenú cenu. Údajne je problém v rozvodoch infraštruktúry - voda, elektrina,... Malo sa radšej do toho investovať, návratnosť by bola, pretože záujem o tie priestory by bol. Ale opäť problém - informovanosť o dostupnosti a cene. To malo byť zverejnené na stránke. Nie je.

zs tematinska

Rekonštrukcie materských, základných a stredných škôl - prostredníctvom fondov z Európskej únie sa všetky materské a základné školy postupne zateplujú, zlepšuje sa vybavenosť tried, kvalita výučby a celkové pohodlie v škole.

VZK

Vojenská závodná kuchyňa - jeden z vojenských objektov, ktorý mohlo mesto dostať za veľmi dobrú cenu okolo 200 tis. eur, alebo v prípade nezáujmu žiadneho iného subjektu úplne zadarmo. MsZ to však neschválilo a prišlo tak o možnosť mať dobrý priestor na prenájom na spoločenské účely.

zimny stadion

Zimný štadión - dlho sa čakalo, kým bude mať mesto kvalitný a hlavne krytý zimný štadión. To sa podarilo a dnes máme pekný zrekonštruovaný štadión s kvalitným ľadom. Možnosť verejného korčuľovania na ľade a na inlinoch, hokej či krasokorčuľovanie.

zimny stadion

Zimný štadión - veľa sa hovorilo v médiách o vysokej cene štadióna. Stojí len na zváženie, či štadión s údajne najlepším ľadom je to pravé, čo naše mesto potrebuje a aj niekedy dostatočne využije.

najomne byty juzna

Nájomné byty Južná ul. I. a II. etapa - niekoľkým rodinám bolo pridelených od mesta spolu 200 bytov na konci mesta smerom na Čachtice. Pekné byty v dobrom prostredí určite potešia hlavne mladé rodiny s deťmi.

obchodne centrum

zdroj: internet

Kaufland a iné konkurenčné reťazce - už dávnejšie sa tu hovorilo o Kauflande a iných reťazcoch, ktoré tu mali stáť. Či už v areálu bývalého Henkelu, alebo na Kočovskej ul. Namiesto toho sa otvorila ďalšia pobočka Billy na námestí.


Monografia mesta - Už o niekoľko dní by mala vyjsť monografia mesta, ktorá bude prezentovať naše mesto zo všetkých strán. Okrem histórie v nej nájdeme informácie o športe, kultúre, školstve, cirkvi, faune a flóre, o významných osobnostiach, zdravotníctve,... Kniha bude obsahovať aj množstvo zaujímavých, doposiaľ nezverejnených fotografií.

tsm

Technické služby mesta - o potrebe tejto organizácie netreba hovoriť. Problémom je však celková činnosť. Máme separovať odpad a keď idete na prekládkovú stanicu so sklom a iným separovateľným odpadom povedia vám, že hoďte to do komunálneho.

vnutroblok rajkova

Vnútroblok sídliska – ul. Partizánska - po dlhej dobe sa aj táto staršia časť mesta dočkala obnovy. Pri rekonštrukcii sa vytvorili nové parkovacie miesta, športoviská, detské ihriská, zeleň, chodníky, cesty a obnovia aj fontánu.

web nmnv

Oficiálna stránka mesta - pravdepodobne najdrahšia stránka, ktorá si zaslúži aj lepšie spravovanie. Stále málo aktualizovaná, s nedostatkom informácií o aktuálnom dianí. Stará Turá má obsahovo lepšiu stránku. Čo tak zlúčiť nmnv.sk s nove-mesto.sk?!

msu

Mestský úrad - vynovená budova úradu zvnútra i zvonku vyzerá reprezentatívnejšie ako predtým. Mestský úrad bol rozšírený o ďalšie kancelárie hneď vo vedľajšej zrekonštruovanej budove železiarstva.

Optická sieť pre domácnosti - kedy sa dočkáme rýchlejšieho internetu za nižšie ceny? Čakáme opäť na vydanie stavebného povolenia pre všetkých poskytovateľov alebo na jedného konkrétneho?

kostol

Rímsko-katolícky a evanjelický kostol - v obidvoch kostoloch boli zrekonštruované nádvoria. Pribudlo pekné osvetlenie a v súčasnosti sa skončila rekonštrukcia strechy a krovu na r.-k. kostole.

zdroj: internet

Cestovný ruch - Nové Mesto sa dodnes nespája s týmto slovným spojením, pritom máme v našom okolí množstvo pekných pamiatok, miest, históriu a zaujímavých prírodných úkazov. Prečo sa nepodporuje cestovný ruch? Prinesie to viac návštevníkov, viac peňazí a viac práce. Máme čo turistom ukázať, tak kde je problém?


Železničné priecestie – Ćachtická ul. - dlhoročný problém bol vyriešený až tento rok. Koľajnice z bývalej vlečky boli odstránené a miesto bolo nanovo vyasfaltované. Po koľajniciach tu nie je ani náznak.

OD trend

OD Trend na námestí - niekto by sa spýtal, že prečo to je medzi negatívami, ale dôvod je jednoduchý. Nehodí sa vzhľadom k múzeu, nemá verejné WC, ktoré tam mali byť a nie je postavená ako pasáž s prechodom na ul. Hurbanova.

nove smetiaky

Separovaný odpad a nové smetné nádoby na sídliskách - od tohto roku máme povinnosť separovať odpad a preto sa nachádzajú všade nové, farebne rozlíšené kontajnery na odpad. Separuje sa však tento vytriedený odpad alebo ide naspäť do komunálneho odpadu?

nedostavan budova na komenskeho

Nedokončená budova na Komenského - doteraz sa nič nepohlo. Nikto nevie čo to je a čo sa s tým bude robiť. Čo to tu vôbec robí? Nemal tu stáť parkovací dom?

zelena voda

Zelená voda - noví vlastníci a nájomníci obidvoch pláži na Zelenej vode upravili pláže, zlepšili služby a ubytovanie. Už sa ňou môžeme v dnešnej dobe aspoň trochu pýšiť. V budúcnosti sa tu plánuje aquapark.

ctz

Centrálny tepelný zdroj - šedá škvrna na mape mesta. Odpadky, staré dokumenty, invertár, bezdomovci, nebezpečné látky a iné veci tu môžete nájsť voľne dostupné. Viď foto.

projekt veza, blue note

Blue Note - vkusná novopostavená budova na rohu ulíc Hviezdoslavova a J. Hašku. V podzemí príjemná reštaurácia a jazzový klub, jeden z najmodernejších.

poliklinika

Poliklinika – stará a nová - nevyhovujúci stav obidvoch objektov netreba pripomínať. Ani chýbajúce výťahy a bezbariérový prístup do novej polikliniky.

nove parkoviska

Parkovacie plochy na sídliskách - nedostatok parkovacích miest aspoň na chvíľu vyriešilo vybudovanie nových odstavných plôch na parkovanie na sídliskách. Je to však správne riešenie, odstrániť zelené plochy na úkor týchto parkovísk?

stanica

Železničná a autobusová stanica - neporiadok v okolí stanice a slabé služby v okolí stanice, chýbajúca informačná tabuľa o odchodoch autobusov, zničené zástavky, hrozné nástupištia.

kamerovy system

Kamerový systém - zlepšil bezpečnosť v celom meste. Kamery na sídliskách, v podchode, na stanici, na kruhových objazdoch, pri zimnom štadióne a na školách sú veľkým prínosom. V budúcnosti sa bude počet kamier zvyšovať. V súčasnosti je ich 24. Ako však môže 1 človek mať pod dohľadom 24 kamier naraz? Nebolo by dobré mať viac pracovníkov za kamerami?

Mestská hromadná doprava - jediná linka MHD v 20 tisícovom meste je veľmi málo. Primerané ceny za jazdu MHD a aj prispôsobené menšie autobusy (mini alebo midibusy) by určite potešilo mnohých, hlavne z obyvateľov nájomných bytov na Samotách, ktorí to majú napr. do centra aj 20 min.

podjazd

zdroj: J. Michalka

Cestný podjazd - rekonštrukciou trate sa musela zmeniť úrovňová križovatka na mimoúrovňovú a bol vybudovaný podjazd s dobrým riešením. Už bol aj čiastočne uzatvorený kvôli oprave poškodených odvodňovacích žľabov.

podchod

Podchod pre chodcov a cyklistov - starý podchod sčasti prerobili a dostavali nové východy s dvoma veľkými zákrutami. Mal byť kompletne prerobený. Jediné plus je monitorovanie kamerou.

novy zdravotne stredisko

Zdravotné stredisko na ul. Piešťanská

nadchod

Nadchod - výkaly, odpadky a porozbíjané sklo tu je takmer každý deň. Rómovia bývajúci neďaleko spôsobujú problémy ľuďom prechádzajúcim nadchodom.

Kruhové objazdy - zefektívnili dopravu na problémových križovatkách. V budúcnosti by mali pribudnúť ešte ďalšie – napr. na ul. Hviezdoslavova-Malinovského. Určite by sa mala riešiť doprava aj na Čachtickej ul. pri nových nájomných bytoch a takisto na križovatke pred Tescom pri bývalej čerpacej stanici.

novy most cez klanecnicu

zdroj: M.Bušo

Železničný most cez Klanečnicu - nový most je nižší ako ten pôvodný a už pri výdatných dažďoch môžu spôsobiť vyliatie vodu z koryta.

svetelna krizovatka

Inteligentný systém svetelnej križovatky - každodenne zefektívňuje plynulosť dopravy na tejto križovatke.

nevyuzite priestory na holubyho

Nevyužité priestory na Holubyho ulici - o tomto mieste sa stále nič nehovorí. Je to nenápadné miesto v centre mesta. Kto je majiteľ? Aký má zámer s týmto priestorom?

kaviaren v parku

Sweet&Coffee v parku - pekná a útulná kaviareň v parku J.M. Hurbana s vonkajším posedením. Ponúka kvalitnú kávu a výborné zákusky.

 

Nevyužité priestory v areáli Henkelu - nedávno sa v médiách objavila správa o novom investorovi v týchto priestoroch. Avšak od mesta zatiaľ nedostali stavebné povolenie.

cvc

CVČ a ZUŠ - obidve školské zariadenia spolu pod jednou strechou v zrekonštruovanej budove bývalej I. ZŠ.

byvale kupalisko

Vojenské kúpalisko - areál bývalého vojenského kúpaliska kedysi veľmi navštevované, dnes schátralé, oplotené a zarastené. Aj vám chýba kúpalisko s atrakciami?

muzeum

Múzeum - nádvorie ale aj fasáda múzea sa výrazne zlepšila po rekonštrukcii v roku 2009


Všeobecná informovanosť - najväčší problém v našom meste. Pohodu nemáme, rozhlas nepočujeme, Novomestský spravodajca býva raz mesačne a web s úradnými tabuľami nie sú dostatočne informatívne. Pokiaľ sa nejedná o povinne zverejňovanú vec, tak sa ani nikto neunúva informovať verejnosť. Všetko spomínané má slúžiť občanom, ale zatiaľ to tak nevyzerá. Veď si skúste pozrieť koľko obyvateľov má mesto v tomto roku na oficiálnom webe.

zaber z webkamery

zdroj:nove-mesto.sk

Webkamera na námestí - správny krok, ale slabá kvalita obrazu. Chýba živý prenos.


Neporiadok a odpad na ul. Trenčianska - stály problém, ktorý sa asi nedá riešiť. Nepomáha ani vynášanie odpadu vo veľkoobjemových kontajneroch. Pokuty nemajú ani význam, lebo sa nedá od dotyčných vymáhať peniaze.

OO PZ

Obvodné oddelenie PZ v zrekonštruovaných priestoroch kasární

ruiny pri henkeli

Ruiny pri bývalom závode Henkel - toto ani nemá zmysel komentovať. Čo to je? Kto je vlastníkom? A prečo sa s tým nič nerobí?

posta v tescu

Nová pobočka Slovenskej pošty v TESCO - dlhé rady na doposiaľ jedinej pobočke v centre mesta síce nezmizli, ale určite to bol dobrý krok. Ideálnejšie by však bolo, keby mohla byť umiestnená v Dome štátnej správy na Hviezdoslavovej ulici.

budovy vo vlastnictve mesta

Budovy vo vlastníctve mesta - na obrázku jedna z nich. Mesto pýta veľké peniaze za malé priestory vo veľmi nevyhovujúcom stave. Tu pred opravou strechy pršalo cez dve poschodia až do Admiralu. To čo by niekto opravil za týždeň, tak toto opravovali aj mesiac.

ŽSR NM

Zrekonštruovaná železničná trať - trať a nástupištia vyzerajú celkom dobre, iné je to však s polozrekonštruovanou budovou stanice, ktorá je odstrašujúca pre cestujúcich. Naposledy pribudli výťahy a plastové okná.

obchvat

zdroj:nove-mesto.sk

Obchvat cez ul. Banskú s napojením na ul. Trenčiansku a Piešťanskú - vyriešilo by to dopravu v centre mesta a ničenie ciest nákladnými autami prechádzajúcimi cez mesto.

novy chodnik na odborarskej

Chodník – Odborárska ul. - čo celé roky nebolo možné, zrazu pred voľbami upravili povrch na Odborárskej ulici od IV.ZŠ smerom k svetelnej križovatke. Dôležitý je však účel chodníka a ten určite plní. Otázne je, či neboli iné komunikácie v horšom stave. Čo tak ul. Jilemnického? Tá sa už začína podobať na tankodrom na ul. Banskej.

urampa

Skate-park - už niekoľkokrát sa pokúšali mladí občania nášho mesta o obnovu skateparku, ktorý im zrušili pri športovej hale kvôli nadmernému hluku. Ešte doteraz sa nepodarilo nájsť vhodné riešenie.

tik

TIK - Turisticko-informačná kancelária Nové Mesto nad Váhom - konečne existuje v meste niečo čo prezentuje naše mesto a poskytuje služby pre turistov.

odpadkove kose

Koše na odpadky - nedostatok košov už dávnejšie spôsobuje neporiadok po celom mesta, aj na námestí. Vyhovárať sa na to, že ľudia aj tak nehádžu odpadky do koša, nie je na mieste. Lenže kam ich majú vyhadzovať ak tu žiadne nie sú?

kniha o nm

Kniha o Novom Meste nad Váhom: Mesto na pravom brehu Váhu - po takmer 10 rokoch vznikla nová publikácia o našom meste. Autorom je Martin Kolesár. Som autorom niektorých fotografií v knihe, ktoré som fotil ešte v roku 2006.

parkovanie

zdroj: čitateľ webu

Parkovanie na Rajkovej - Ihneď po zverejnení článku mi prišlo do schránky niekoľko reakcií na ďalšie negatíva. Jedným z nich je parkovanie na sídlisku Rajková, kde vybudovali nové odstavné plochy, ale autá aj tak parkujú na trávnikoch.

podzemne krypty

Deň otvorených dverí v R.-k. kostole - významný deň, kedy sa otvorili celý kostol, podzemné krypty, veža kostola, prepoštský palác a ďalšie priestory pre verejnosť. Dúfam, že sa takéto dni budú opakovať častejšie. Výborná atrakcia pre zatiaľ mizerný cestovný ruch v našom meste.

Aquapark - doposiaľ sa nezačalo s výstavbou, kvôli kríze, na ktorú sa obracia dnes takmer každá firma. Banky nechcú požičiavať peniaze a už vôbec nie na takýto veľký projekt. Ale vyčkávanie s výstavbou sa im nemusí oplatiť. Čím sa skôr začne, tým lepšie pre mesto a cestovný ruch. Mesto také investície možno nemá, ale určite by bolo pre neho lepšie si požičať. Návratnosť je síce o niekoľko rokov, ale z dlhodobého hľadiska by to bol veľký prínos do pokladnice a zamestnanosti v službách.
Spoločenská miestnosť na stužkové a iné akcie - malo by to údajne vyriešiť kino, ktoré sa má prerobiť na tieto účely. Pritom v kasárňach sa nachádzajú vhodné priestory na takéto akcie. Alebo VZK.
Cyklistické cesty - cesta na Zelenú vodu či do Tesca by potrebovala takéto cesty, pretože sa tu pohybuje obrovský počet chodcov a cyklistov a často dochádza ku kolíziám
Väčšie nákupné centrum typu Max či Aupark - takmer každý Novomesťan chodí do Trenčína či už za zábavou alebo na nákupy, pretože tu majú veľké centrá kde nájdu všetko na jednom mieste. Je problém tu pritiahnuť Max alebo niečo podobné? Ľudia by určite radšej chodili sem ak by mali kde. Tu však nájdu približne 9 čínskych obchodov len na námestí a v okolí.medzi TN a PN

 

Medzi Trenčínom a Piešťanmi – Určite si spomínate na tento „vtip“, ktorý pobavil mnohých pred rokom. Niekto prestriekal dopravné označenie, ktoré hovorí o názve a začiatku/konci mesta. A tak sa z Nového Mesta nad Váhom stalo mesto Medzi Trenčínom a Piešťanmi. Ja by som to za vtip nepovažoval, ale za taký varovný signál, že sa naše mesto veľmi neprezentuje. Prečo to nezmeniť?

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk

NAJ.sk