Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom www.nmnv.sk 1
header 1
logo 1
1
header

Archív článkov

blog

24.11.2008

            Vitajte na Informačnom portáli mesta Nové Mesto nad Váhom, alebo inak to nazvem. Vitajte na neoficiálnej stránke mesta. Ešte pred niekoľkými dňami to vyzeralo, že zima do nášho mesta ešte nepríde. Opak sa stal pravdou. Už túto sobotu nadránom sme sa zobudili do zasneženej krajiny, no z prvého snehu sme sa netešili dlho. Po pár hodinách sneh úplne zmizol. Situácia sa zlepšila v sobotu večer, kedy teplota klesla do mínusových hodnôt. Začalo opäť snežiť a sneh sa naďalej drží aj napriek denným teplotám nad nulou. Napadnutý sneh v Novom Meste nerobil také veľké problémy vodičom a cestárom ako v severnejšie zasnezeny podjazd položených mestách. Cestári ihneď posýpali komunikácie, takže boli všetky cesty zjazdné. Niektorým sa podarilo urobiť zaujímavé fotografie z týchto prvých zasnežených dní. Príkladom je veľmi vydarená večerná fotografia z podjazdu od kamaráta Sharka. Aj keď predpoveď na najbližšie dni nehovorí v prospech lyžiarov a prevádzkovateľa lyžiarskeho strediska Ski Centrum Kálnica. Aj napriek momentálne chladným dňom príde opäť oteplenie, čo ani mňa lyžiara neteší. Teploty sa majú vyšplhať až na 10 °C, takže o nejakom zasnežovaní tohto strediska, zatiaľ, ani netreba uvažovať. Iná situácia je na Bezovci, kde sa už zasnežuje zjazdovka LV300. Aj napriek tomu, že zatiaľ nezačala lyžiarska sezóna v našom okrese, plánujem na stránku dať webkamery zo stredísk z Kálnice a Bezovca. Zatiaľ mám súhlas od prevádzkovateľa strediska Piesky v Kálnici. Bude to taká menšia propagácia týchto stredísk a takisto aj prehľad aktuálnej situácie na svahoch. Na túto novinku sa môžete tešiť už o niekoľko dní. Umiestnený bude namiesto Infopanelu.

 

            Uplynulý víkend som mal možnosť ísť na Topfest Presents 2009, ktorý sa konal v Beckove. Zhodnotím to niekoľkými vetami. Po príchode do Kultúrneho domu v Beckove ma ihneď zarazila „strážená“ šatňa na veci. Našťastie sú ľudia čestní. Aj napriek tomu som si nenechal prekaziť chuť zabaviť sa. Keďže som tam nebol ako fotograf, naplno som sa venoval tej super atmosfére v dave. Najviac som sa tešil na Horkýže Slíže a Polemic, no nevynechal som aj skupinu Konflikt. Tú som si však vypočul zozadu, kde sa mi práve čapoval známy alkoholický nápoj. Pivo, ktoré tam čapovali bolo také zlé, že všetko pivo, ktoré sme si kúpili sme vyliali do umývadla na WC. Veľkým záporom bol obmedzený výber nealko nápojov. Okrem fľaškových nápojov tu nemali nič. Aj napriek prevahe mladých ľudí, sa tu našlo aj zopár starších ľudí, no našli sa tu aj deti. Vystúpenia skupín boli veľmi dobré, prirovnal by som ich k tým lepším tento rok. Tento minifestival by som zhodnotil známkou 2-, kladom je hlavne výber skupín a ich vystúpenie a atmosféra festivalu. Jedna vec ma prekvapila - cena vstupenky na TOPFEST 2009, ktorý sa bude konať v lete. V Beckove sa predávali lístky za 800 Sk, čo je "predpredpredajná" cena. Takže cena vstupenky sa môže vyšplhať až na 1000 Sk. Uvidíme, či bude cena zodpovedať výberu a množstvo skupín. Fotky z TOPFEST PRESENTS 2009 od Mira Bakoša si môžete pozrieť TU.

 

            Teraz prejdem na pravidelnú rubriku Novinky zo stránky. Aj keď to znie neuveriteľne, stránka prekročila hranicu 50 000 návštev za 2 roky existencie stránky. Možno si teraz pomyslíte, že za dva roky to je málo návštev, lenže pre mňa je toto číslo veľký úspech. Stránka sa dokázala z 20  návštev za deň dostať až na hodnoty cez 200 návštev za deň, čo je už oveľa lepšie číslo. Pravidelnou aktualizáciou stránky a hlavne neustálym hľadaním nových informácií sa toto číslo stále zvyšuje, čo ma teší a podporuje v ďalšom zlepšovaní webu. Len vďaka kamarátom, návštevníkom a iným ľuďom žije stránka. Patrí všetkým veľká vďaka. Ako som avizoval pred pár dňami na webe, urobil som krátke interview s tým 50-tisícim návštevníkom. Zhodou náhod sa ním stal môj kamarát, ale viac si prečítajte tu:

· Ako sa voláš? Odkiaľ si? Koľko máš rokov?

          Moje meno je Jozef Onderčo, som z Nového Mesta nad Váhom a mám 20 rokov J.

· Kde pracuješ?

           Môj status je študent a študujem v Bankovom Inštitúte Praha a.s. prezenčnou formou, ale na detašovanom pracovisku

         v Banskej Bystrici, keďže to je výhodnejšie z hľadiska dochádzania.

· Stal si sa jubilejným návštevníkom Informačného portálu mesta Nové Mesto nad Váhom www.nmnv.sk. Tvojim prístupom si

sa stal 50 tisícim návštevníkom. Aký je to pocit?

          Môj pocit? Povedal by som že výborný, predsa je to pekne číslo dobre sa vyvíjajúceho portálu o meste, v ktorom bývam

         a teda mám aj potrebu sa o ňom zaujímať.

· Bol to zámer alebo náhoda?

           Musím sa priznať, že to bol čistý zámer a lákalo ma to stať sa tým jubilejným.

· Koľko si to plánoval?

           Bolo jasné už dlhšie, že sa k tomuto číslu stránka blíži a posledný týždeň bolo mojou úlohou len čakať, čakať a čakať (smiech).

· Ako často navštevuješ stránku www.nmnv.sk?

           Ak by som to mal vyjadriť číselne, tak to bude asi trikrát týždenne. Dá sa teda povedať, že dokážem si nájsť čas a párkrát si

         na stránke "poklikať".

· Čo sa ti tu najviac páči?

           Najviac oceňujem rýchlu aktuálnosť portálu a vždy zaujímavé aktuality a flashovky.

· Čo by si tu zmenil?

          Možno by som už zmenil vzhľad stránky a teda tému, v akej je navrhnutá. Príde mi taká nejaká smutnejšia. Čo sa týka

         obsahu asi nič zatiaľ, admin sa snaží a sám zlepšuje každodenne stránku a dopĺňa ju o nové veci. Naposledy čo ma milo

         prekvapilo, je že na stránke sú naozaj dobre pridané informácie aj o našom okrese, čo veľa ľudí iste zaujíma a mnoho iného.

· Banská Bystrica je pomerne ďaleko od tvojho bydliska. Zaujíma ťa čo sa deje v Novom Meste nad Váhom?

           Ako som už vyššie spomenul, je to moje rodné mesto a vždy sa budem o mesto zaujímať, i keď budem o niekoľko rokov 

         starší. Predsa len, každé dva týždne som doma na víkend a teda som stále ako keby pravidelným občanom mesta.

· Navštevuješ aj inú stránku o Novom Meste nad Váhom? Ak áno, čo ťa tam zaujíma?

           Nie to nenavštevujem. Viem, že mesto má svoju stránku, ale nemám potreby ju navštevovať.

· Možno už o niekoľko mesiacov padne ďalšia rekordná hranica - 100 000 návštev. Chceš sa stať opäť víťazom?

           Nie že chcem, ja sa ním opäť určite stanem.

· Čo by si odkázal ostatným návštevníkom, ktorí by chceli byť ďalším víťazom?

           Že moje predošlé vyjadrenie nech berú ako hodenú rukavicu.

· Tvojím prístupom si sa stal teda výhercom. Aj keď cena za výhru nie je veľká, rád by som ťa pozval na pohárik. Kedy si vyzdvihneš cenu?

           Teraz mám zápočtové obdobie, ale snáď po týchto najbližších dňoch budem mať dôvod na radosť a čiže tento víkend si výhru

         rád vychutnám, .....alebo zapijem žiaľ.

· Ďakujem za rozhovor a zachovaj stránke www.nmnv.sk priazeň aj naďalej.

          Ďakujem aj ja a určite zachovám. Nech sa darí a nech ľudia klikajú!

 

           Tak to bol rozhovor s víťazom a pokračujem k ďalšej téme. Pred pár týždňami som sa prišiel pozrieť do 5.ZŠ na ul. Tematínska, do Špeciálnej triedy pre telesne postihnuté deti. Nebolo to prvýkrát čo som tam bol, ale práve vtedy som tam prišiel niečo o nich napísať, pofotiť a jednoducho ich zviditeľniť. Málokto vie, že takáto trieda tu vôbec existuje. No po fotoreportáži, ktorú som pre Vás pripravil, ste si možno povedali, že deti na fotkách poznáte či už z videnia alebo osobne. V článku, ktorý napísala ich triedna učiteľka, je predstavená teoretická výučba týchto žiakov ako aj ich zábava v škole. Chýba však praktická výučba na lepších počítačoch so špeciálnym príslušenstvom, ktoré by pomohli deťom pri výučbe jednotlivých predmetov. Niektorí ľudia v danej škole si asi neuvedomujú, že aj tieto deti potrebujú byť počítačovo vzdelaní a ten 1 počítač, ktorý sa tam nachádza im toto neumožňuje. Mal som možnosť vidieť deti pri učení aj pri hraní, každý je dobrý v niečom inom. Všetci chalani z tejto triedy sú veľmi šikovní, talentovaní, radi komunikujú a určite ich nezaskočíte hocijakou otázkou. Deti z tejto triedy ste mohli vidieť aj pred dvoma rokmi na Benefičnom koncerte v Msks, kde sa predstavili so spevom a tancom. Ak by ste mali záujem nejako pomôcť týmto žiakom, tak napíšte na e-mail: nasatrieda@nmnv.sk. Veľmi radi privítajú akúkoľvek pomoc, takisto aj iba obyčajný mail s pozdravom.

Špeciálna trieda

            Hoci počasie na letnú turistiku už nie je, dovolil som si pripraviť v spolupráci s webom cyklotrasy.mtbiker.sk niekoľko cyklotrás a peších trás, ktoré odporúčam prejsť. Niektoré už mám za sebou, cez leto by som rád vyskúšal aj ostatné. Sú obohatené o obrázky, mapky, časy či iné zaujímavosti.

 

            Ihneď po zverejnení predošlého článku som sa pustil do prerobenia Fotogalérie Okresu NM. Ohlasy na prerobenú galériu fotiek obcí a miest v našom okrese boli veľmi dobré a mňa samého potešila ľahká orientácie tejto fotogalérie a hlavne jej tvorba. Zábery z Čachtického hradu a Beckovského hradu, ktoré sú súčasťou novej galérie mi poskytol Ján Tamáš.

 

stop vandalom

            Chcel by som upozorniť na prebiehajúcu výzvu polície, mňa, TV Pohoda a všetkých občanov: STOP VANDALOM. Aj napriek rôznym článkom v partnerských novinách INFO-mix či na mojom webe a reportážam v TV Pohoda, zostáva e-mailová schránka policia@nmnv.sk prázdna. Ľudia sa pravdepodobne boja, že si ich meno niekto zistí, ale opakujem, že oznámenie je ANONYMNÉ.

Ak máte nejaké zaujímavé tipy, čo ste si všimli na webe, v Novom Meste či okolí alebo máte nejakú zaujímavú informáciu, podeľte sa o ňu vo Fóre alebo v Návštevnej knihe. Pre súkromné správy mám určený e-mail: daniel.kopunec@nmnv.sk. Ďakujem

4.11.2008

Ani som sa nenazdal a máme tu už november. Hoci teplotami to na november nevyzerá, no je to tak. Vítam Vás teda opäť s novým článkom. V poslednom období pribudlo na stránke množstvo noviniek.

 

V prvom rade by som chcel poďakovať ľuďom, ktorí mi pomohli so zbierkou historických fotiek, ktorých počet sa vyšplhal až na číslo 400. Som veľmi rád, že sa mi podarilo tieto fotky získať a že som ich mohol umiestniť na web a podeliť sa o ne s Vami. Málokto videl tieto fotky a určite si veľa ľudí s radosťou zaspomína na tie časy, keď sa naše mesto vyvíjalo. Konečne, po niekoľkých mesiacoch hľadania, teda viem ako vyzerali domy tam, kde je teraz sídlisko Rajková, viem ako sa postupne rozširovala výstavba škôl, ako sa menila ulica Hviezdoslavova, námestie, okolie mesta, koryto Váhu, a iné....

Už v predošlom článku som spomínal akciu Adresár lekárov s vyhľadávaním, na ktorú by som nerád zabudol. Tento pravidelne aktualizovaný zoznam lekárov prináša zatiaľ len pozitívne ohlasy, čo som veľmi rád. Aj napriek niektorým nepresným údajom sa snažím všetky údaje s pomocou návštevníkov stránky pravidelne upravovať. Adresár lekárov obsahuje v súčasnosti 113 záznamov lekárov pôsobiacich v Novom Meste nad Váhom. V budúcnosti by sa mi mohlo podariť pridať do databázy aj lekárov z celého okresu.

V polovici októbra pribudla na stránke nová časť o Knižnici Ľ.V.Riznera. Aj táto časť má veľký úspech u ľudí, podarilo sa mi dať dohromady jednak historickú časť a jednak súčasnú stránku novomestskej knižnice. Tento projekt vznikol v spolupráci s Knižnicou Ľ.V.Riznera, konkrétne s pani Berkovou a ďalšími pracovníčkami knižnice. Časť obsahuje historické fotografie, súčasné fotografie, štatistiky knižnice, mená všetkých riaditeľov, cenník služieb a veľa iných zaujímavých informácií.

  

 V poslednom období sa v meste zvýšila kriminalita, či už okrádanie ľudí, krádeže áut, ŠPZ-iek, alebo vandalstvo v podobe sprejerstva alebo ničenia majetku mesta. Na sprejerstve ako takom nie je nič zlé, pokiaľ to je na vyhradenom mieste ale bo na majiteľom schválenom priestore. Napr. ako to je v prípade zubnej lekárky na ulici Bernolákova (pri Knihe). Tam si nechala majiteľka vkusne nastriekať graffitmi stenu, z ktorej je jasno vidieť, že ide o zubnú ambulanciu. Lenže nie vždy to takto býva. Dnes už málokde nájdete pekne vymaľované a čisté budovy, steny, či iné hnuteľné či nehnuteľné veci. Nedávno prerobený podchod, nové protihlukové steny pri koľajniciach, popísaný pamätník v parku, popísané historické budovy, znehodnotené vlakové súpravy, dopravné značky, schodiská, športová hala, paneláky, domy, budova kina, MsKS. Toto všetko sa už stalo terčom drzých sprejerov, ktorým nestačí plocha vyhradená pre sprejerov pri Športovej hale. Je pravda nemajú kde, keďže už je plná pekných graffitov, ale nemusia sprejovať hneď všade. Určite si uvedomujú, že sa dopúšťajú minimálne priestupku, čaká ich nie malá finančná náhrada škody, ale aj problémy s políciou. Obvodné oddelenie Policajného Zboru v Novom Meste sa preto rozhodlo aj v spolupráci so stránkou www.nmnv.sk a TV Pohoda bojovať proti týmto vandalom. Na TV Pohoda bežali v reportáži kontakty, kde môžu obyvatelia oznamovať ich sťažnosti. Na tejto stránke sa taktiež objavil formulár pre odosielanie ANONYMNÝCH sťažností, takže sa nemusíte obávať nejakých problémov. Všetky odkazy idú automaticky do schránky polície. Máme dosť už tých zničených majetkov v meste. Skúste si predstaviť keby sa to stalo Vám. Čo by ste robili? Nebolo by Vám to jedno a určite by ste to nenechali tak. Takisto ani sprejerom a ich rodičom by sa nepáčilo, keby ich dom či byt akýmkoľvek spôsobom poškodili.

 

Neodsudzujem všetkých sprejerov, nehádžem Vás do jedného vreca, ani nie som nejaký odporca graffitov, ale pokiaľ to má byť na nie vyhradených miestach a ešte to aj vyvesovať na web, tak to som vážne proti tomu. Nevyznám sa síce v tom, čo sa ako volá, no tie podľa môjho názoru „čmáranice“ alebo podpisy tých „umelcov“ nie sú vôbec pekné a len škodia tým krajším kresbám.

 

Len pred pár dňami som na stránku hodil ešte jednu zaujímavú časť o Novom Meste nad Váhom – Podzemné chodby, alebo ako to iní nazývajú, pivnice. Mnoho ľudí sa ma pýtalo na mapku týchto chodieb, ale tá však neexistuje. Chodby nikdy neboli poriadne preskúmané. Existuje však mapa pivníc či väčších priestorov, ktorá je zobrazená v kronike mesta. Máloktorá z týchto pivníc však dnes ešte existuje. Ničia sa v dôsledku výstavby nových polyfunkčných budov. Ak to pôjde takto ďalej, o chvíľu budeme niektoré chodby a pivnice, kde sa kedysi ukrývali ľudia, vidieť len z fotiek, ktoré mám na stránke. Za materiály a fotky ďakujem kamarátke Janke J., ktorá sa touto témou zaoberá už dlhšiu dobu a bola ochotná poskytnúť jej materiály. To čo som dal na stránku je len zlomok toho, čo všetko nevieme. Podzemné chodby, niekedy označované aj ako katakomby sú plné tajomstiev, nebolo by na škodu ich preskúmať, ja sám by som tam „dole“ dokonca išiel. Tu ide ale aj o ochotu ostatných ľudí (majiteľov domov a pivníc) a inštitúcií (cirkev, MsÚ, múzeum a firmy, ktoré by mohli finančne pomôcť na tento projekt). Touto témou sa budem však zaoberať v inom článku.

Podzemné chodby v NM

Teraz niečo k mestu. Možno ste si už niektorí všimli, že sa plánuje výstavba komplexu bytových budov na ulici Športová (pole oproti futbalovému štadiónu AFC). Bolo len otázkou času, kedy sa aj táto prázdna časť, kedysi nazývaná aj „jahodovisko“ zastavia. Práve nadišiel ten čas. Keďže sa stáva centrom cestovného ruchu, je tu potrebné vytvoriť ubytovanie pre turistov či budúcich obyvateľov mesta. Čoskoro, či chceme alebo nie, sa určite naplánuje aj výstavba na Kamennej. Okolie Kamennej sa časom úplne zaplní takýmito komplexmi a toto bude pravdepodobne ďalší priestor na výstavbu. Dnes sa však riešia iné problémy, ako nazvať nové ulice, ktoré vznikajú pri štadióne. Dilema s podtitulom Ovocie či významné osobnosti sa preberala už medzi občanmi, v médiách aj na MsÚ. Podľa mňa by bolo pre ľudí jednoduchšie si zapamätať mená slovenských významných osobností ako ulice nazvané podľa ovocia. Už len napr. ulice Jarná a Letná sa mi zdajú hrozne chaotické, málokto vie, že sú také v meste. Nie to ešte kde sa nachádzajú.

 

„China town“ (naše milované námestie) sa v októbri rozrástlo o ďalšie dva čínske obchody – ďalšie lacné oblečenie a reštaurácia, ktorá vyzerá na pohľad celkom elegantne, jedlo som tam však zatiaľ nevyskúšal. Asi by stálo za reč začať sa baviť o pomenovávaní ulíc podľa čínskych dejín. Keď už tu môžeme mať Hong-Kong či Šanghaj, tak prečo nie? Samozrejme žartujem. Táto invázia ma už dosť žerie.

 

O najbližšom článku Vás budem informovať na stránke. Nie všetko som spomenul, čo som chcel, ale to napíšem v ďalšom. Nakoniec oznam pre motoristov: Podjazd ešte nie je oficiálne otvorený.

 

Ak máte nejaké zaujímavé tipy, čo ste si všimli na webe, v Novom Meste či okolí alebo máte nejakú zaujímavú informáciu, podeľte sa o ňu vo Fóre alebo v Návštevnej knihe. Pre súkromné správy mám určený e-mail: daniel.kopunec@nmnv.sk. Ďakujem

6.10.2008

            Prešiel už takmer mesiac čo som tu pridal posledný článok. Dôvod veľkej medzery medzi článkami je taký, že sa za ten mesiac veľa toho neudialo. Dnes Vás opäť vítam na stránke o Novom Meste nad Váhom a takisto aj o všetkých obciach, patriace do tohto okresu.

            Na úvod by som ešte zhrnul moje dojmy z tohtoročného novomestského jarmoku. Aj napriek nie veľmi vydarenému počasiu sa prišlo pozrieť na program 29. ročníka Novomestského jarmoku veľmi veľa ľudí. Chladné a upršané počasie najviac prekážalo asi hudobníkom, ktorý vystupovali počas jarmoku na pódiu. Dychovky sa výnimočne neobliekli do krojov, Senzus tiež nebol taký, aký si ho pamätám a takisto ani majiteľom stánkov a ľudovým remeselníkom sa nechcelo moc pracovať. Hoci bolo celý víkend chladno, mňa to neodradilo a každý deň som bol takou „malou súčasťou“ jarmoku. Bol som na vystúpeniach dychoviek, HS Senzus, HS Premeny, nenechal som si ujsť ani silácku súťaž Novomestský silák, či ohnivú show. Nestihol som však volejbalový turnaj O štít Nového Mesta nad Váhom. Ako každý ročník, tak aj tento sa pýšil veľkým množstvom predajných stánkov s rozličným tovarom, či už s kvalitným alebo nekvalitným. :)

Novinkou tohtoročného jarmoku a najväčším lákadlom boli dva nové kolotoče – Eurowheel, predchodcom bolo Ruské kolo, a Ranger, na ktorý som sa odhodlal ísť aj s fotoaparátom. Záznam z tejto jazdy ako aj z iných kolotočov môžete vidieť vo videu z jarmoku, ktoré je umiestnené vo Videogalérii stránky www.nmnv.sk. K jarmoku patria aj výherné koláče, ktoré som si samozrejme kúpil. Napriek menším nedostatkom to bol veľmi dobrý jarmok s príjemnou atmosférou.

Ako si isto mnohí všimli, budova s názvom Veža, ktorá vyrástla za niečo vyše roka pri Považane, je už takmer hotová. Chýba jej však prvok, ktorý urobí bodku za výstavbou objektu – veľká guľa, ktorá bude umiestnená navrchu budovy. Vo Veži už sídli Tatra banka, predajňa s topánkami, čínsky obchod, obklady a dlažby a drogéria.

Práve v nedeľu 5.októbra 2008 som oficiálne ukončil Fotografovanie okresu NM. Práve v tento deň som pofotil všetky obce v okrese Nové Mesto nad Váhom. Za tento rok som najazdil v rámci fotenia na bicykli či aute cez 400 km, čo je myslím slušný výkon. Väčšinu obcí som prešiel sám na bicykli, občas s kamarátmi, ktorí mi pomohli s fotením. Časť fotiek mám od návštevníkov stránky, obyvateľov obcí či priateľov, za čo im ďakujem. Uľahčili mi tak prácu. Posledné fotografie z obcí Hôrka, Lúka, Hrádok, Modrová, Modrovka, Stará Lehota a Nová Lehota som vyfotil práve v nedeľu, kedy konečne začalo babie leto a bola to pravdepodobne posledná šanca pofotiť si obce ešte nie vo veľmi jesennom období. Na túto záverečnú cestu som zobral môjho spolufotografa stránky nmnv.sk Jána Benčuru, ktorý občas prispieva na stránku svojimi zábermi. Som rád, že aj vďaka nemu som dokončil túto akciu. Postupne môžete vidieť všetky fotky z obcí Novomestského okresu na stránke.

Pred pár dňami som na stránku umiestnil video o ťažbe uránu v Kálnici. So súhlasom TV Pohoda som sa rozhodol umiestniť toto video na moju stránku aj z toho dôvodu, že ja sám som proti ťažbe uránu nielen v Kálnici, ale na celom Slovensku. Zničená krajina, znečistené podzemné vody, takmer žiadne finančné prostriedky z ťažby pre obec Kálnica, poškodené zdravie, nedostatok turistov, málo prisťahovalcov, odchod firiem z nášho regiónu. To všetko môže spôsobiť ťažba uránu. Fotografie z regiónov, kde sa ťažil urán, ste mohli vidieť aj na námestí počas jarmoku, kde Greenpeace opäť prosil ľudí o podpísanie petície proti ťažbe uránu.

V stredu 1. októbra 2008 som sa po prvýkrát zúčastnil na stretnutí občanov s poslancami MsZ volebného obvodu č.6. Na stretnutie prišlo pomerne málo ľudí, poväčšine dôchodcov. Aj napriek práci prišiel na toto fórum okrem poslancov (MUDr. Mora, MUDr. Pašmík a MUDr. Ehsan) aj primátor nášho mesta Ing. Jozef Trstenský. Aj napriek mojej pasivite na tomto stretnutí som dostal odpovede na otázky, ktoré kládli iní občania. Mojimi problémami boli a naďalej sú parkoviská na Rajkovej, rozhlas vs. TV Pohoda a takisto aj téma odpadky a smetné koše. Nové parkoviská sa v tomto volebnom obvode budú robiť podľa slov MUDr. Pašmíka až po presťahovaní Technických služieb mesta do Dolných kasární, kde sa momentálne pracuje na výstavbe nájomných bytov. Primátor naznačil, že v najbližšej dobe chce pristúpiť k lepšej informovanosti občanov mesta a to buď výmenou všetkých reproduktorov v meste alebo sprístupnením TV Pohoda do všetkých domácností, čo by bolo výhodne ako pre občanov, tak aj pre mesto. Televízia je lepší prostriedok komunikácie s občanmi ako rozhlas. Čo sa týka smetných košov, začiatkom budúceho roka sa majú ohradiť smetné stanovištia. Zabráni to tak rozfúkavaniu odpadkov po okolí a aj niekedy strašnému pohľadu na neporiadok okolo smetiakov, ktorý narobia niektorí občania.

Okrem problémov, ktoré sa tu riešili s náčelníkom MsP či primátorom mesta, padlo tu aj niekoľko pochvalných viet na Technické služby mesta za prácu, ktorú si robia. Pridávam sa k tejto pochvale, avšak nepatrí to pre „smetiarov“, ktorí nie vždy na Rajkovej vyprázdnia kontajnery, či tu nechajú po sebe neporiadok. Celkovo toto stretnutie urobilo na mňa dobrý dojem a je viac ako pravdepodobné, že sa v budúcnosti zúčastním opäť na takomto zasadnutí si s poslancami.

Obyvatelia sídliska pri stanici sa okrem nového asfaltu na Dibrovovej ulici môžu tešiť aj na nové parkovacie miesta, ktoré tu určite treba tak ako kdekoľvek v Novom Meste.

Aby som nebol bez práce, vybral som sa na ďalšiu akciu, ktorá pomôže obyvateľom mesta ako aj návštevníkom. Ide o telefónny zoznam lekárov pôsobiacich v Novom Meste nad Váhom. Zoznam bude okrem telefónneho čísla obsahovať aj ich presnú adresu. V súčasnosti sú rozmiestnení lekári po celom meste, čo je značný problém hlavne pre pacientov. Spomínaný zoznam už mám hotový, chýba však systém vyhľadávania kontaktov. Vyhľadávací modul bude dostupný na stránke čo najskôr.

Ďalší článok Vám prinesiem ešte tento mesiac.

Ak máte nejaké zaujímavé tipy, čo ste si všimli na webe, v Novom Meste či okolí alebo máte nejakú zaujímavú informáciu, podeľte sa o ňu vo Fóre alebo v Návštevnej knihe. Pre súkromné správy mám určený e-mail: daniel.kopunec@nmnv.sk. Ďakujem

15.9.2008

            Vitajte na Informačnom portáli mesta Nové Mesto nad Váhom. Zdravím všetkých, či už nových návštevníkov alebo stálych. Teší ma, že navštevujete túto stránku o Novom Meste a že sa vyjadrujete v Návštevnej knihe a píšete mi e-maily. Už niekoľkokrát mi prišli otázky: Prečo sa nespravia nové cesty a chodníky? Prečo majú na štadión povolený vstup aj automobily? Kde sa mám korčuľovať? Toto je len zlomok problémov, ktoré sú v každom meste. Pôvodne som chcel písať o stave cestných komunikácií už pred dvoma týždňami, no dokončil som článok o cestovnom ruchu v našom okrese. Chcel som byt najskôr kritický, situácia sa avšak zmenila po tom, čo sa začala rekonštrukcia ciest napr. pri nemocnici, či Samotách. Je dobré, že sa začali konečne rekonštruovať práve tieto cesty ešte pred zimou. Veľkým plusom je aj výmena asfaltu, ktorá sa robila pred Podjavorinským okruhom. Pochybujem, že by sa táto výmena konala, keby neboli preteky. To je však jedno. Podstatné je, že naše cesty sú konečne v lepšom stave. O pár mesiacov sa otvorí podjazd Piešťanská a doprava v meste a na mostoch sa konečne odľahčí. Na mostoch sa už nebude toľko čakať a môže sa začať s úpravou mosta cez kanál Váhu, kde je asfalt v katastrofálnom stave.

            Nerád by som vynechal aj chodníky, ktoré sa začínajú na niektorých miestach rozpadať. „Kockový“ chodníček pod kostolom sa opäť rozpadá a to bol pred niekoľkými mesiacmi upravovaný. A čo takto chodníky pre cyklistov či korčuliarov. To v Novom Meste nad Váhom ale nenájdeme. Ani na vynovenom asfalte na futbalovom štadióne sa nedá dobre zakorčuľovať kvôli neustálemu prechádzaniu automobilov po tejto ceste. Chýba tu nejaká dlhá cesta s rovným a vhodným povrchom na korčule.

Páči sa mi, že sa mesto stará o program pre obyvateľov mesta. Toľko akcií, čo bolo tento rok v Novom Meste, to si nepamätá asi nikto. Máme september a so septembrom je spojený Novomestský jarmok. Čo by to bol za jarmok, keby tu neboli kolotoče, predajné stánky, dychovky, či rôzne turnaje. Konečne mesto ožije. Tak ako každý ročník, tak aj tento 29. ročník bude niečím výnimočný. Ani nie programom, ale tým, že je predjubilejný a aj množstvom stánkov, ktorý klesne kvôli lepšej priechodnosti cez Hurbanovu ulicu. Jedna vec ma však zaráža, ktorá sa opakuje stále - informovanosť ľudí o akciách. Iba týždeň pred jarmokom vylepili po meste plagáty s programom. Toto je ale dosť na škodu. Už iba pár dní a máme tu jarmok plný zábavy. Dúfam, že nám vyjde počasie a všetko prebehne bez problémov. Pozývam všetkých na jarmok. Potom dám fotky z jarmoku na web.

V utorok 16. septembra 2008 o 16:30 sa bude konať futbalový zápas Slovenského poháru, AFC Nové Mesto nad Váhom vs. Spartak Trnava. Zápas bude veľmi zaujímavý, ani nie kvôli futbalu, ale práve kvôli fanúšikom Spartaku, nazývaní Ultras. Ultras je známy veľkými výtržnosťami nielen na štadiónoch, ale aj v okolí a na cestách. Vstupenky na tento zápas sú v predpredaji v pobočkách TIPOS-u v meste a na štadióne. Cena na státie je 50 Sk a na sedenie na tribúne 80 Sk.

Pred pár týždňami som sa na jednej stránke obce dostal k zaujímavej ponuke prešovskej firmy SEAK. Táto firma ponúka rôzne systémy pre obce a mestá – selektívne ovládanie verejného osvetlenia, bezdrôtový rozhlas, rozhlasové ústredne, školské rozhlasy, zvony na kostoly a za najzaujímavejší produkt považujem zvonkohry (počúvnite si ukážky melódií). Tento príjemný doplnok majú zaobstarané všetky veľké mestá, aj Trenčín či Piešťany. Práve pre príjemné melódie zvonkohry by bolo pekné mať aj v našom meste pri vianočnom stromčeku a ručne vyrezávanom betleheme toto zariadenie. Cenovú ponuku, ktorú mi zaslali z firmy SEAK som umiestnil aj na web v časti Na stiahnutie, kde je aj predstavený spomínaný produkt. Bol by som rád, keby sa tento projekt podaril vedeniu mesta zrealizovať. Bolo by to oživenie nielen námestia, ale aj celých vianočných sviatkov. Pripravil som aj anketu, kde sa môžu samotní občania a návštevníci stránky vyjadriť, či by chceli alebo nie takéto zariadenie na Vianoce.

Na záver spomeniem, že stránka nmnv.sk práve prekročila 40 tisícovú návštevnosť. Ako vždy, tak aj teraz ďakujem všetkým návštevníkom stránky, ktorí sa podieľajú na tejto vysokej návštevnosti a aj aktuálnosti stránky.

Ak máte nejaké zaujímavé tipy, čo ste si všimli na webe, v Novom Meste či okolí alebo máte nejakú zaujímavú informáciu, podeľte sa o ňu vo Fóre alebo v Návštevnej knihe. Pre súkromné správy mám určený e-mail: daniel.kopunec@nmnv.sk. Ďakujem

2.9.2008

Pokračovanie Cestovného ruchu v okrese NM. Po dlhšej dobe som sa opäť vrátil k článku o cestovnom ruchu. Táto téma ma zaujala viac aj z toho dôvodu, že dané obce som sa rozhodol navštíviť, popozerať a pofotiť. Tu je teda zopár historických faktov a aj mojich názorov na niektoré obce.

 Považany. Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža. Kostol je empírový, postavený v rokoch 1829-1830 na mieste starého kostola. Kostol dal postaviť kardinál Alexander Rudnay. Jeho súčasťou je i krypta, do ktorej pochovávali výlučne členov rodiny Rudnayovej. Maľby kostola pochádzajú z roku 1859. V roku 1943 nástenné maľby doplnili maliari z Piešťan.

V obci Potvorice sa nachádza zase najstaršie známe  ranoslovanské pohrebisko na Slovensku - žiarový hrob lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Toto pohrebisko obsahovalo 11 nezdobených popolníc so zvyškami ľudských kostí. Časť z nich je uložená aj v Podjavorinskom múzeu u nás v meste.

Pohrebisko s náčelníckou mohylou sa nachádza medzi obcami Očkov a Podolie. Ide o jednu z prvých archeologických expozícií v prírode na Slovensku. Objavených tu bolo 9 urien naplnených slabo spálenými kosťami. Unikátom je alabastrová urna, ide o ojedinelý nález v celej barbarskej Európe. Celkovo sa odkrylo asi 250 hrobov. V hroboch boli nájdené rôzne železné predmety, ako ovčiarske nožnice, železná spona, hrot šípa, kostený prepálený hrebeň,... V strede pohrebiska sa nachádza mohyla velatickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Má kamennú konštrukciu s priemerom 25 metrov a s komorou hlbokou 8 metrov. Časť nálezov je uložená v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom.

Rímsko-katolícky kostol sv. Juraja v Podolí je pôvodne gotický, postavený bol v roku 1332. V rokoch 1748 až 1758 bol barokovo prestavaný. Veža pochádza z rokov 1751 až 1758. Zvony, nachádzajúce sa vo veži, sú z rokov 1803, 1889 a 1905.

Historickým a kultúrnym skvostom obce Vaďovce je pôvodne gotický rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela z roku 1427. Prestavaný bol v renesancii koncom 17. storočia. Neskôr prešiel barokovými a empírovými úpravami. Kostol slúžil striedavo katolíkom i evanjelikom.

Dominantou obce Pobedim je rímsko-katolícky kostol sv. Michala archanjela. Podľa písomných prameňov bol kostol postavený novomestským prepoštom Jakubom Haškom v rokoch 1674 – 1678.  V blízkosti kostola sa nachádza pamätná fara, klasicisticky prestavaná budova pochádzajúca z 18. storočia. Na budove je umiestnená pamätná tabuľa Jána Hollého. V obci sa nachádza zachovaný roľnícky dom, ktorý je majetkom obce. Jeho obytná časť, pozostávajúca z izby, kuchyne (pitvora) a komory pochádza z roku 1878.  Expozičná časť domu sa vybudovala v roku 2002. Pozostáva z expozície národopisu, archeológie a histórie. Expozícia je doplnená mapou Pobedima z polovice 19. storočia.

Horná Streda. V obci Horná Streda sa nachádza pôvodne barokový Rímsko-katolícky kostol Všechsvätých. Postavený bol v roku 1728 na mieste gotického kostola z roku 1353, ďalej tu nájdeme aj pamätnú tabulu svetoznámeho vedca, zverolekára a rodáka Prof. MVDr. PhDr. Jozefa Mareka. Odhalená bola v roku 1988, pri príležitosti 120 výročia jeho narodenia. Obec je známa rekreačným areálom, využívaným hlavne v lete na kúpanie a oddych. Jazero vzniklo po ťažbe štrku v tejto lokalite.

Kaštieľ v Častkovciach je pôvodne neskororenesančná stavba, pochádzajúca z roku 1640. Prestavba objektu do barokového štýlu sa konala v druhej polovici 18. storočia. Na poschodí sa nachádza slávnostná sieň, ktorá má štukovú dekoráciu z konca 18. storočia. Pomerne novou dominantou obce je moderný rímsko-katolícky kostol dokončený v roku 1993. K prírodným európskym unikátom patrí park. Objekt, s rozlohou 3,56 ha patril pôvodne ku kaštieľu. Nachádza sa v ňom mnoho vzácnych drevín.

V poslednom období je veľmi navštevovaná obec Čachtice, nachádzajúca sa 7 km od Nového Mesta nad Váhom. Obec má vyše 3500 obyvateľov a patrí medzi najväčšie obce v našom okrese. Najväčšou dominantou obce je Čachtický hrad, ktorý bol postavený ako pohraničná pevnosť v prvej polovici 13.  storočia. Pôvodne mal jednu vežu, ktorá bola zo severovýchodnej strany vysunutá a tak súčasne nahrádzala hradby. Ostatné časti boli obohnané hradbami. V prostriedku pevnosti bol malý dvor na ktorý sa vchádzalo jedinou bránou zo západnej  strany. Koncom 14.  storočia postavili mimo pôvodného opevnenia druhú vežu a kaplnku. Do  konca  15. storočia hrad opäť rozšírili.  Vzniklo  nádvorie,  ktorým  sa i dnes vchádza do hradu spolu s padacím mostom a priekopou. Medzi prvých vlastníkov hradu patril Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti v roku 1321 prešiel majetok opäť do kráľovských rúk. V roku 1392 daroval hrad spolu s panstvom kráľ Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc. Rod Ctiborovcov vlastnil hrad až do smrti Ctibora II v roku 1434. V roku 1569 dostalo Čachtické panstvo nových zemepánov. Maximilián I. ho dal do zálohy Uršule Kanyžajovej, vdove po Tomášovi Nádasdymu a ich synovi Františkovi. Po Františkovej smrti v roku 1604 sa majiteľkou hradu stala jeho manželka - Alžbeta Báthoryová, smutne známa ako „Čachtická pani“, ktorá počas svojho života údajne zavraždila desiatky mladých dievčat. To či je to pravda alebo nie nikto nevie. Alžbeta zomrela v roku 1613. V tomto roku dochádza k deleniu majetku medzi jej deti, medzi Nádasdyovcov a Drugethovcov. V roku 1617 bolo panstvo delené druhýkrát. Počas povstania F. Rákocziho bol hrad v roku 1708 vypálený a odvtedy je v ruinách. Z pôvodného hradu sa zachovali múry palácov a opevnení z 13. a 14. storočia, architektonické gotické detaily z prestavby zo začiatku 15. storočia a renesančné časti prestavby zo 16. a 17. storočia. Hrad je prístupný po zelenej turistickej značke z Čachtíc, po žltej alebo zelenej turistickej značke z Višňového.

Katolícky kostol sv. Ladislava s opevnením je pôvodne gotický, postavený bol v rokoch 1373 až 1390, v rokoch 1687 a 1759 bol zbarokizovaný. Kostolná veža pochádza z rokov 1680 až 1687. V kostole je mramorový epitaf Krištofa Országha z roku 1567. Hlavný vstup je z južnej a severnej strany veže kamennými barokovými portálmi. Na bočnom vstupe sa nachádzajú vzácne vyrezávané dvere. Kamenný opevňovací múr ohraničuje areál, ktorý je spojený s budovou fary unikátnym oblúkovým kamenným mostom.

Kaštiel Draškochovichovský je renesančnou pamiatkou z roku 1668, pristavaný bol v 17. storočí. V pravom krídle budovy je od roku 1950 zriadená stála expozícia dejín Čachtíc a Čachtického hradu. Osobitná časť expozície je venovaná spolku Tatrín, ktorá sa konala na miestnej fare a zohrala rozhodujúcu úlohu pri zjednotení slovenskej inteligencie a uvedení stredoslovenského nárečia ako základu spisovnej slovenčiny.    

Pri kostole sa nachádza gotická kaplnka sv. Antona Padovského pochádzajúca z prvej polovice 14. storočia. Krížová klenba lode a triumfálny oblúk majú bohatú renesančnú ornamentálnu výzdobu z prvej pol. 17. storočia.

V Čachtickom krase sa nachádza 12 jaskýň, z nich najznámejšia je Čachtická jaskyňa. Do prvého dómu jaskyne bádatelia prenikli dňa 10. augusta 1956 a nazvali ho Dóm objaviteľov. Fantastickú výzdobu má priestor s názvom Veľká kaplnka. Jaskyňa nie je sprístupnená.                                                                            

Pozoruhodnou pamiatkou v malej dedinke Hrachovište je barokový rímsko-katolícky kostol Panny Márie postavený v rokoch 1750 až 1756. Obec nie je významná cestovným ruchom, ale skôr chalupárčením. Zaujímavosťou v obci je aj vyrezávaná socha sv. Gorazda umiestnená pri Rímsko-katolíckej fare.

Obec Brunovce leží južne od Nového Mesta nad Váhom. Jedinou vzácnosťou obce je kaštieľ, postavený v rokoch 1695 až 1697. Vo vnútri kaštieľa je malá kaplnka Nanebovzatia Panny Márie. V kaplnke sa nachádza barokový oltár z čias okolo roku 1700 s obrazom Nanebovzatia. Okolo kaštieľa je anglický park z konca 18. storočia.

Nové Mesto nad Váhom a jeho okolie je veľmi bohaté na históriu, významné osobnosti, či pamiatky. Oplatí sa ísť pozrieť do každej obce. Pokúsil som sa prejsť každú jednu obec, aby som zistil čo je tam pekné, kam sa oplatí isť a kam nie. Fotografie z každej obce sa nachádzajú v časti: Okres NM/Fotogaléria.

18.8.2008

Po dvojtýždňovej odmlke Vás opäť vítam na neoficiálnej stránke Nového Mesta nad Váhom www.nmnv.sk. Za tieto dva týždne sa toho udialo veľmi veľa. Začnem zmenami a novinkami na stránke. V prvom rade by som chcel dať do pozornosti novú funkciu, prostredníctvom ktorej mi môžete zasielať Vaše fotografie Nového Mesta a okolitých obcí, ktoré som ja nezachytil alebo o ktorých si myslíte, že by ich mali vidieť aj ostatní. Ďalej by som sa rád ospravedlnil za trochu chaotickú fotogalériu, v najbližšej dobe sa ju pokúsim zjednodušiť.

            Minulý víkend (9.-10. august 2008) sa v Novom Meste uskutočnili ME historických motocyklov a sajdkár, alebo tzv. Podjavorinský okruh. Na moje počudovanie sa tu zúčastnilo dosť pretekárov a takisto prišlo aj dosť divákov na preteky. Na tréningu som síce nebol, to kvôli tomu, že som sa nachádzal na Duchonke, ale myslím, že som o nič neprišiel. Celú sobotu pršalo v meste, no na Duchonke nie. Ale zaujímavo mohli vyzerať aj preteky v daždi. Čo ma zaskočilo na tohtoročných pretekoch, bola cena malej brožúry o programe pretekov. 50 Sk dať za „zoznam sponzorov“ je dosť si myslím. Stačí si ju prelistovať a zistíte, že podstatné informácie o pretekoch sú asi na dvoch stranách. Napriek tomu som spokojný, že sa tu toľko akcií robí a že sa myslí na všetky vekové kategórie.

            V priebehu minulého týždňa sa na námestí opäť po roku objavili rezbári z Nového Mesta a z okolia, ktorí sa rozhodli pokračovať vo vytvorení ďalších figúr pre Novomestský betlehem, ktorý býva umiestnený vždy pred Vianocami pod vianočným stromčekom v strede námestia. Rezbárom prerušilo prácu už niekoľkokrát počasie, to je v posledných dňoch veľmi premenlivé. Z horúceho, slnečného dňa sa strhne búrka so silným vetrom a krupobitím. To je obraz piatku 15. augusta 2008, kedy sa okolo 18. hodiny strhla 1. vlna búrky. Vtedy bolo najlepšie zostať vo vnútri a všetky okná zavrieť. Druhá vlna sa spustila okolo polnoci, tá však bola ešte silnejšia, sprevádzaná zamrznutými ľadovcami o veľkosti pingpongovej loptičky. Zábery z tejto búrky sa mi však nepodarilo urobiť. Bola priveľká tma na fotografovanie či kamerovanie, celé mesto aj sídlisko sa ponorilo do tmy, nevidel som ani na pár metrov dopredu. Čo som videl, bola akurát riadna spúšť, ktorú tu búrka zanechala. Stromy polámané a povyvracané aj s koreňmi, cesty plné vody, blata, konárov a listov. To bol pohľad v sobotu ráno. Našťastie námestie Technické služby hneď ráno poupratovali. Nepriechodná bola aj cesta do katolíckeho kostola. Neviem aké veľké škody táto búrka urobila na majetku ľudí v Novom Meste, ale určite to boli rovnako veľké škody ako v Trenčíne, či v neďalekej obci Bošáca.

            Pred pár mesiacmi som upozorňoval na množstvo čínskych obchodov s oblečením v našom meste a moje slová sa naplnili. V novopostavenom objekte „Veža“ pri Reštauračnom zariadení Považan bude ďalší takýto obchod, ako som už vtedy naznačoval. Prečo sa tu neotvárajú radšej značkové obchody, keď už sú v Rakoluboch postavené sklady C&A, čo sú vlastne výrobcovia a distribútori oblečenia. Toto nepochopím asi nikdy.

            Dosť značnou rekonštrukciou prechádza aj Železiarstvo na ulici Čsl. Armády. Zväčšuje priestory nielen pre svoju prevádzku, ale dokonca aj pre Mestský úrad.

            Veľmi rýchlo napreduje aj výstavba podjazdu na ul. Piešťanská. Podjazd vyzerá už v prejazdnom stave, nie je však napojený na ostatné komunikácie. Otvorenie podjazdu je naplánované na koniec roka 2008, no podľa terajšieho stavu by sa mohol otvoriť aj skôr. Stále chýba rekonštrukcia ulíc od autobusovej stanice po podchod, Piešťanská ulica a takisto aj Železničná a Krátka ulica. Po dokončení týchto rekonštrukcií je v pláne obnova fasády budovy železničnej stanice ako aj kompletná rekonštrukcia autobusovej stanice. Pri týchto prácach sa má vybudovať taktiež nový kruhový objazd na ul. Piešťanská, Ctiborova a Dukelská. Určite to pomôže k zefektívneniu prejazdu touto križovatkou, hlavne ak automobil či autobus vychádza z vedľajšej cesty. Nešťastným sa stal kruhový objazd pri Považane, pretože je nevhodne vyriešený s výjazdom na ul. Hviezdoslavova ku gymnáziu. Uvidíme, koľko áut tam dostane šmyk v zime, keď napadne sneh alebo bude poľadovica.

            Uplynulý víkend sa konala asi posledná taká väčšia akcia toto leto v našom regióne - Oslavy 800.výročia 1. pís. zmienky o obci Beckov. Zúčastnil som sa na predstavení šermiarov a nenechal som si aj ujsť dobývanie hradu husitmi. Našťastie sme vyhrali, keďže prvýkrát sa to nepodarilo. Kto bol, vie o čom hovorím. Celkovo bol na hrade bohatý a pestrý program plný histórie, zbraní, výstrelov a predstavení, ako sa v tej dobe varilo a žilo. Najviac ma však zaujalo prepisovanie textov listín, ktoré sa zachovali z tej doby. Toto si mohli ľudia pozrieť hore na hrade, takisto aj stredoveké zbrane a oblečenie. Účesy rytierov mi pripadali mierne nevhodné, to chýbalo k dokonalosti celému programu, ale bolo to aspoň pekné vystúpenie hlavne pre deti. Čo ma zarazilo najviac po príchode do Beckova bolo to malé množstvo ľudí a stánkov. Program obce, ktorý sa konal na pódiu pri parku sa mi nezdal vôbec zaujímavý, najprv to bola módna prehliadka detí z miestnej školy a neskôr vystúpenie skupiny Mladý Heligón. Myslím, že program dole na pódiu bol skôr pre staršie ročníky. Pre mladých sa konal v Kolkárni festival Beckfest (autor plagátu tohto festivalu si "prepožičal" odo mňa fotku Beckova - viď foto). Bol to festival mladých amatérskych skupín z NM a okolia a z TN. Jednou zo skupín z Nového Mesta bola aj skupina Zašitá Diera, ktorá odohrala, vraj, ako vždy super koncert. Nedeľňajší program som už vynechal kvôli pracovným povinnostiam.

            Rád by som pripomenul, že pokračujem vo fotení všetkých obcí v okrese Nové Mesto. Takže ešte pár slnečných dní a mám pofotenú celú oblasť. Naposledy som bol pofotiť obec Beckov a Kočovce.

            Nakoniec by som rád poprosil nejakých podnikateľov alebo firmy v Novom Meste nad Váhom alebo z nášho okresu buď o nejaký finančný príspevok alebo o reklamné predmety, ktoré by som mohol odovzdať výhercom v súťažiach, ktoré plánujem spustiť. Všetko je však v štádiu príprav. Isto bude aj Súťaž o najlepšiu fotku Nového Mesta, len potrebujem aj Vašu pomoc pri realizácii tohto projektu. Odmenou za Váš príspevok alebo dar bude propagácia Vašej firmy či stránky na mojom webe. Všetkým vopred ďakujem.

            Ak máte nejaké zaujímavé tipy, čo ste si všimli na webe, v Novom Meste či okoli alebo máte nejakú zaujímavú informáciu, podeľte sa o ňu vo Fóre alebo v Návštevnej knihe. Pre súkromné správy mám určený e-mail: daniel.kopunec@nmnv.sk. Ďakujem

4.8.2008 Žákovic Open 2008

Aj keď neskoro píšem tento článok, ale verte mi, nebolo kedy. Už od konca festivalu Žákovic Open 2008 som pracoval na spracovaní toho množstva fotiek. Po niekoľkých dňoch sa mi podarilo nahodiť na web niečo cez 400 fotiek. Ako som sľúbil report tak tu je.

Každý festival má tie svoje dobré ale aj zlé stránky, mnohí sa z chýb poučia, mnohí zase nie. V tomto prípade platí to prvé, ale čiastočne aj to druhé. Prečo sa nepoučili z niektorých chýb vysvetlím neskôr.

V prvom rade by som rád poďakoval organizátorom za super festival, konečne to bol taký rodinný festival. Oproti minulému roku tu bolo aspoň z môjho pohľadu menej ľudí. Bolo to nevhodným výberom hudobných skupín alebo presýtenosťou festivalov alebo to bolo kvôli festivalu na Zelenej Vode Fernet Stock Citrus Party?! Presný dôvod neviem, ale nezdá sa mi, že by boli aj vstupenky vypredané. Aj tak je to najlepší festival, na ktorý chodím veľmi rád s celou partiou kamarátov a kamarátok. Tu sa vždy stretneme ako jedna veľká rodina.

Tento rok som mal premiéru v stanovaní v stanovej dedinke. Po príchode do stanov som mal pocit, že sa organizátori zmýlili. Podľa mapky, ktorá bola k dispozícii na stránke mali byť stany umiestnené na druhej strane cesty. Toto bolo ešte v pohode, no zarazila ma však vzdialenosť od areálu festivalu. Kým som sa dostal z „mestečka“ pri stage na svoju obľúbenú skupinu, mal som čo robiť, aby som ju stihol.

Určite mnohých zaskočilo počasie, ktoré nás tu čakalo. Spočiatku to vyzeralo na riadny dážď, no nakoniec nás to obišlo a spŕchlo len málo. Celkovo sa tento ročník niesol v horúcom počasí, pravdepodobne aj stúpla predajnosť piva či kofoly oproti minulému (daždivému) ročníku. Konečne bolo počasie, aké na festival patrí.

Presuniem sa teraz k programu festivalu. Program začal skupinami Swan Bride, Diego a Sunshine. Skupiny hrali veľmi dobre, žiaľ, počet divákov pred pódiom nebol taký, aký by si títo hudobníci zaslúžili. O desiatej hodine večer sa k mikrofónu dostal Janko Kuric, nie však zo skupinou Vidiek ale jeho niekdajšou skupinou Ventil RG. Táto skupina vedela prilákať veľké množstvo ľudí k pódiu a správne rozohniť publikum známymi pesničkami ako Fajčenie škodí zdraviu alebo Radšej budem dnes... Pred polnocou nám zaspievala už taká stálica Žákovic Open-u, skupina Para. Texty piesní tejto skupiny vedel naspamäť takmer každý, dobre znejúce melódie, ľahké texty a hlavne dynamické skladby, ktoré na festival patria, rozbláznili ešte viac publikum a tak sa museli po koncerte ešte vrátiť na skandovanie ľudí. Para zahrala také hity ako Doma dobre s Mišom Kaščákom, Ako najlepšie viem či Abstinent. O jednej po polnoci vystriedala Paru česká skupina Skyline. Tu už zostalo pomenej ľudí, keďže to už bola elektronická hudba. Časť ľudí sa presunula do „observatória“ (Marlboro - tanečný stan), časť do stanovej dedinky. Ja som patril do skupiny druhej. Išiel som sa zoznamovať a fotiť partie ľudí pri stanoch a tak som skupinu October počul iba z diaľky. Ale počul som na túto skupinu iba pozitívne názory, takže ľutujem, že som tam nebol. Takí bol prvý deň festivalu Žákovic Open 2008, hoci slabší, ale stále to malo tú správnu atmosféru.

Druhý festivalový deň sa začal doobeda, kedy sa konali futbalové zápasy organizátorov festivalu, fanúšikov (Funs Team ŽO, ktorí boli vopred prihlásení a následne vyžrebovaní), moderátorov rádia FM a hudobníkov. Futbal sa konal na miestnom futbalovom ihrisku. Futbal bol dobrý, len počet divákov nebol taký veľký ako po minulé roky. Slabá prezentácia na festivale. Skutočne málo ľudí tam bolo, už tam nebola taká atmosféra ako kedysi, keď hrali aj domáci futbalisti.

Sobota už bola výberom skupín o dosť lepšia. Program začal napoludnie, kedy vystúpila skupina Tormentor, pre mňa známa skupina z festivalu Margiťák, ktorý sa tento rok nanešťastie nekoná. Nasledovali skupiny The Infants a Cliché a Hogo Pogo. Hogo Pogo hralo po dlhej odmlke vo veľmi dobrej forme. Dušan Slimák nesklamal a predviedol opäť dobrú zábavu. Táto skupina pritiahla pri pódium veľké množstvo zabávajúcich sa ľudí. O veľký rozruch sa postarala skupina Hudba z Marsu, zahrali známe skladby ako Astronaut či Šakalík. O piatej sa k slovu dostal Pali Hammel a skupina Prúdy. Spočiatku som mal obavy, či sa hodí na tento festival, ale moje obavy sa nenaplnili. Prúdy boli fantastické. Nechýbali pesničky ako ZRPŠ či Medulienka. O skutočnú SKA zábavu sa postarala slovenská skupina Polemic. Tancovalo a spievalo celé publikum či pod pódiom alebo na kopci. Polemic zahral všetkým známe skladby ako Komplikovaná, Ja som to vedel, Ako ťa prežijem, či moja obľúbená Skank. Po nej nasledujúca česká zostava Buty mala skôr pohodovejšie, pomalšie songy. Tempo zrýchlil o pol desiatej večer Hex, ktorý si pripravil pre divákov nový singel Nočná pieseň a takisto aj pesničky, ktoré si mohli návštevníci zvoliť v hlasovaní. Hex prekvapil nielen songom Každý deň je nedeľa ale aj Michaela, Vetroň, Nikdy nebolo lepšie, Maťo a Linda, Som on a iné. Headlinerom festivalu Žákovic Open 2008 bol český spevák David Koller. Koller je dobrý spevák a skladateľ, ale bez skupiny Lucie to nie je to pravé. Jeho koncert ma neočaril, radšej mohli organizátori zvoliť lepšiu skupinu. Tento ročník festivalu ukončila kapela Slobodná Európa, ktorá zavŕšila Žákovic Open tak ako sa patrí, poriadnym punkovým vystúpením. Bol som prekvapený týmto dobrým koncertom. Po skončení programu sa časť ľudí pobrala do stanovej dedinky, časť domov a zvyšok sa zišlo v tanečnom stane hneď pri areáli.

Žákovic Open 2008 hodnotím v konečnom dôsledku ako najlepší najmenší festival, ktorý sa koná v našom okolí tento rok. Dúfam, že chyby ktoré sa vyskytli tento ročník s počtom Toi-Toi-ov v stanovom mestečku a výberom miesta na stany, alebo výberom kapiel sa zlepšia do budúceho roka. Takisto by nebolo na škodu aj vyplniť priestor medzi kapelami napríklad moderátormi a súťažami, tak ako to býva zvykom na iných festivaloch. Určite by to zabavilo veľa ľudí a neodchádzali by po každom koncerte.

Teším sa už veľmi na ďalší ročník festivalu - Žákovic Open 2009.

21.7.2008 Cestovný ruch 2

Aby som nespomínal stále len Nové Mesto nad Váhom, veľmi rád sa budem teraz venovať cestovnému ruchu v našom okrese, spomeniem niektoré zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí isť pozrieť. V prvom rade sú to určite hrady Beckov, Tematín a Čachtický hrad, o ktorom sa kolujú mnohé povesti, či už o krvavej grófke, Alžbete Báthoryovej (o ktorej natočil Juraj Jakubisko veľkofilm Bathory) alebo o podzemných chodbách, ktoré vedú od Nového Mesta až na hrad.

Malá dedinka v blízkosti Nového Mesta nad Váhom, Trenčianske Bohuslavice, je známa hlavne ako miesto konania festivalu Žákovic Open, ktorý sa každoročne koná v tejto obci už od roku 2001. Známa je taktiež pre Rokokovú kaplnku Panny Márie, ktorá bola postavená ako súčasť klasicisticko-rokokového kaštieľa, pochádza z roku 1762. Interiér je rokokový a veľmi bohatý. Objekt je vyzdobený barokovými freskami z roku 1763. Ich autorom je maliar F.A. Maulbertsch. Kaplnka je vo veľmi dobrom stave a patrí k najvýznamnejším rokokovým objektom v Európe.

Za návštevu stojí určite aj románsky kostolík v malej dedinke Haluzice, o ktorom prvá zmienka je z roku 1299.  Pod kostolom sa nachádza prírodná pamiatka Haluzická tiesňava. Vyhlásená bola v roku 1963 na ploche 3,5 ha. Je vytvorený činnosťou Haluzického potoka, a stále sa rozširuje.     

Veľmi cennou pamiatkou v našom regióne je Empírový evanjelický kostol (postavený v rokoch 1784 až 1801) v Zemianskom Podhradí, ktoré je zvláštne oválnym pôdorysom a 4 dverami, z ktorých každé vedú na inú svetovú stranu. Pri kostole sa nachádza dodnes rebrík, ktorý využíval Ľudovít Štúr na stretnutia s Adelou Ostrolúckou a na úkryt pred vojskami, ktoré ho prenasledovali. V obci sa nachádza pamätný dom a pamätná tabuľa Ľ.V.Riznera a J.Ľ Holubyho. Ide o budovu bývalej evanjelickej fary. V dome je umiestnená stála muzeálna expozícia venovaná uvedeným a iným významným osobnostiam a taktiež histórii obce.

Svetovo známa Bošácka slivovica sa vyrába práve neďaleko Zemianskeho Podhradia v dedinke Bošáca, o ktorej výrobu sa stará miestna pálenica.

Pozoruhodnou stavbou v obci Nová Bošáca je rímsko-katolícky kostol, postavený v roku 1971 v podobe gréckeho kríža s dvomi vežami. Veľmi peknou turistickou atrakciou je rozhľadňa na vrchu Lopeník, z ktorého je vidieť za pekného počasia nielen na slovenskú ale aj českú stranu. Pešia turistická trasa je dobre vyznačená či z jednej alebo druhej strany.

Smerom na Starú Turú, v obci Bzince pod Javorinou, sa nachádza rodisko 1. slovenskej spisovateľky a poetky pre deti a mládež, Ľudmily Podjavorinskej, ktorá tu má svoju pamätnú izbu ale aj pamätník a je tu aj pochovaná na miestnom cintoríne. V strede obce stojí pamätník obetiam prvej a druhej svetovej vojny. V kopanici Cetuna je pamätník bojov SNP na počesť jedného z najväčších povstaleckých bojov podjavorinského regiónu, v ktorom padol kapitán Miloš Uher.

Neďaleko Bziniec leží ďalšie jedno z najvýznamnejších obcí Podjavorinského regiónu, obec Lubina. Azda najzaujímavejšie je múzeum, ktoré bolo rodným domom Samuela Štúra, pamätník padlých partizánov na vrchu Roh (mramorové  kvádre  symbolizujú  obce a  osady postihnuté počas partizánskej vojny v Podjavorinskom kraji) a rodný dom J. Ľ. Holubyho.

Moravskom Lieskovom sa nachádzajú 2 kostoly: Evanjelický kostol, postavený v rokoch 1785 až 1786 ako tolerančný kostol bez veže. Veža bola dostavaná v roku 1894. Rímsko-katolícky kostol sv. Martina biskupa, postavený v roku 1911 na mieste starého gotického kostola spomínaného v rokoch 1419 a 1560. Dychová hudba má v obci takmer storočnú tradíciu. Pôsobí tu hlavne DH Bučkovanka.

Dolné Srnie. K pozoruhodným historickým pamiatkam obce patrí baroková zvonica so štvorcovým pôdorysom z 1. polovice 18. storočia a hranolová, trojpodlažná neoklasicistická zvonica z roku 1890. Pracovala tu ako učiteľka Mária Rázusová - Martáková, slovenská poetka, dramatička a prekladateľka.

Dominantou Považia je určite Beckovský hrad v rovnomennej obci Beckov, ktorý sa nachádza na Beckovskom hradnom brale vo výške 245 m n. m.. Vybudovaný bol v 12. storočí. Medzi prvých vlastníkov patril rod Čákovcov. Po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho v roku 1321 sa Beckovský hrad stal opäť kráľovským majetkom. V roku 1729 vyhorel a odvtedy pustol. Najstaršou časťou je horný hrad. Beckovský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti ho čaká dosť veľká rekonštrukcia. V Beckove sa nachádza niekoľko kúrií a meštianskych domov, z ktorých najzachovalejšia je Ambrovecká kúria priamo pod hradom. Ide o dvojpodlažnú budovu, postavenú koncom prvej polovice 17. storočia. Na prvom poschodí v sále je kamenný krb z roku 1648.

Významnou kultúrno-historickou pamiatkou obce je gotický katolícky kostol sv. Štefana kráľa z roku 1424. V kostole sa zachovala pôvodná renesančná kamenná dlážka. Na úpätí hradného svahu sa nachádza židovský cintorín s náhrobníkmi z rokov 1739 – 1845. Najvzácnejším prírodným klenotom Beckova je Beckovská jaskyňa. Ide o prírodnú pamiatku objavená v roku 1983. Má prekrásnu rôznofarebnú krasovú výzdobu po celom priestore jaskyne.         

Obec Kálnica, je známa najnižšie položeným lyžiarskym strediskom na Slovensku, taktiež je známou hubárskou lokalitou a aj expozíciou histórie obce a mlyna, do ktorého chodieval J.M. Hurban ku krstným rodičom.

Barokový kaštieľ v Kočovciach, s romantickou úpravou z roku 1730, bol prestavaný a rozšírený v roku 1880 a v roku 1945 zadaptovaný. Po rekonštrukcií v rokoch 1967 až 1972 je objekt vo veľmi dobrom stave a slúži na usporadúvanie rôznych školení a seminárov.

Rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša biskupa v obci Stará Lehota je pôvodne gotický a pochádza zo 14. storočia. V roku 1788 bol renovovaný a v 20. storočí prestavaný.

Románsky rímsko-katolícky kostol sv. Michala archanjela v obci Modrová pochádza z roku 1157 (latinskí kolonisti v Modrovej postavili kostolnú vežu). Veža bola prestavaná v 18. storočí, vnútorné zariadenie pochádza z 20. storočia. Modrovská jaskyňa je najväčšou v Považskom Inovci. Objavená bola v roku 1991. Celková dĺžka jaskyne je 550 m. Jaskyňa je uzavretá a z dôvodu ochrany a  nie je voľne prístupná verejnosti.

V obci Hrádok sa nachádza barokovo-klasicistický Katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie. Bol postavený v roku 1729 na mieste staršieho kostola spomínaného v roku 1560. Po požiari v roku 1802 bol počas rokov 1802 až 1818 obnovený.

Obec Lúka leží na úpätí Považského Inovca, 16 km juhovýchodne od Nového Mesta nad Váhom. Hrad Tematín bol vybudovaný v 13. storočí ako strážny hrad. Prvá zmienka je z roku 1260. Za posledného protihabsburského feudálneho povstania ho v roku 1710 cisárske vojská dobyli a spustošili. Odvtedy je v ruinách. Nachádza sa v pohorí Považského Inovca, prístupný je z Lúky, z Hrádku aj z Bezovca po turistických chodníkoch.

Dúfam, že ste sa opäť niečo nové dozvedeli z tohto článku a že si počkáte aj na pokračovanie ďalších obcí.

1.7.2008 Špeciálny článok

TOPFEST 2008

Tak ako sme sa zabávali minulý týždeň na námestí na akcii DNI MESTA tak aj tento týždeň bolo rušno v Novom Meste nad Váhom. Už niekoľko dní pred 27. júnom sa na Zelenej Vode pracovalo v plnom prúde na príprave jubilejného 5.ročníka festivalu Topfest. To čo mnohí očakávali, konečne v piatok prišlo. Hlavný stage, Finlandia stage, Vlnky Stage, tanečný stan Marlboro, bufety a všetky výčapy boli pripravené na ten nápor návštevníkov z celého Slovenska ale aj z Čiech. Nájsť tu v piatok poobede voľné miesto na stanovanie bol veľký problém, našťastie Zelená Voda je dosť veľká pre všetkých. Stanovalo sa pri vode, v lese, dokonca aj v blate, či na hrádzi. Každý meter štvorcový bol využitý. Napriek zákazu nosenia sklených fliaš si aj tak väčšina ľudí doniesla alkohol v sklených fľašiach. Ako som si všimol pri vchode do areálu festivalu, dosť ľudí si vylievali čistú vodu, len aby mohli čo-to prepašovať dovnútra. Určite ste si všimli ten bordel s fľašami všade na okolí. No to bol ešte len začiatok. Idem k samotnému festivalu.

Keďže kapelu Mandragora nepoznám, nešiel som na túto kapelu. Ale kapelu Hudba z Marsu som si nenechal ujsť. Hoci som mal dosť práce dostať sa k stanom a nájsť kamarátov, u ktorých som nakoniec aj spal, prišiel som sa pozrieť a pofotiť prvých návštevníkov a kapelu „z Marsu“. Nemohol som byť na všetkých skupinách, čo hrali na Topfeste, no nevynechal som tie najlepšie. Terchovský Arzén som nestihol, tak som si ho vypočul iba zo stanového mestečka. Táto rockovo-folklórna skupina vystúpila zatiaľ na každom ročníku Topfestu. Aby som nebol len pri jednom stagei, prešiel som všetky 3 a zastavil som sa na Finlandia stagei, kde práve hrala skupina HT.

To bolo ešte slnečné teplé počasie. Pred mojou obľúbenou skupinou PARA sa spustil silný lejak, tak všetci pozaliezali pod strechy či stany. Para ma ale veľmi sklamala, nebolo to to, čo som čakal. Predsa len takáto skupina by nemala hrať tak skoro. Po nej nasledujúca momentálne najpopulárnejšia slovenská skupina DESMOD mi to ale vynahradila. Vynikajúci výber pesničiek a celkové vystúpenie Kulyho by som ohodnotil na jednotku. Samozrejme nechýbala pesnička Lavíny z jojkárskeho seriálu Panelák. Najväčším ťahákom a headlinerom v piatok bola podľa všetkých americká thrash metalová kapela Slayer. Mne sa ale nezdá. Táto hudba mi vôbec nič nehovorí. Bol som na tribúne odkiaľ by som mal mať dobrý výhľad na pódium. Opak bol ale pravdou, okrem umelej hmly som z pódia počul iba nástroje hudobníkov, žiaľ, spev som tam nepočul. Po asi 20 minútach som sa zobral a išiel radšej na pivo. Ostatné kapely ako Konflikt či Náhodní známi, boli podľa ohlasov veľmi dobrí. Nie všade môžem byť, tak ani na týchto kapelách som nebol. Piatok sa mi veľmi páčil, o čom svedčia aj fotografie, ktoré som tam nafotil. Musím poďakovať organizátorom, že som sa mohol dostať priamo pri stage aj keď nie vždy bezproblémovo. Je to dosť veľký zážitok pre mňa. Pripomeniem, že Vlnky Stage, ktorý sa nachádzal pri tobogane, ma moc neočaril. Zo začiatku pomerne málo ľudí pred pódiom nevedelo nabudiť tu správnu atmosféru. Neskôr sa to však rozprúdilo. Vrchol večera bol Marlboro tanečný stan, ktorý z nepochopiteľných príčin predčasne zavreli.

Druhý deň bol lepší, stávalo sa do pekného slnečného dňa. Prvú kapelu, ktorú som počul v sobotu bol Hex. Veľmi dobrá skupina chalanov, ktorí robia ešte väčšiu a lepšiu zábavu na Žákovic Open, tu sa ale k nim dostal zlý čas vystúpenia. Keď som uvidel na programe Metalindu, išiel som pod stage nafotiť kapelu a nejaké to video natočiť. Po pár pesničkách som si myslel, že to ani nie je tá Metalinda, ktorú počúvam doma. Neskôr začali spievať už známe songy ako Slnko nevychádzaj či Zaľúbená žaba. Po Metalinde som vyrazil na „finlandiu“, kde hrali v tom čase kamaráti – skupina Fuera Fondo. Milé prekvapenie ma tu čakalo, keď sme sa tu stretli s mnohými známymi. Popili sme a išli naspäť pri hlavné pódium, kde sa už chystala regge-ska skupina Polemic. Zahrali všetky obľúbené pesničky: Ona je taká, Ako ťa prežijem a Skank. Celé publikum skandovalo pri Polemicu, v duchu som si spieval pod pódiom a s fotoaparátom v ruke aj ja. Ostatné „stejdže“ som už nejako nenavštevoval, hlavný stage to vždy istil. Niečo po šiestej večer nastúpila skupina Horkýže slíže. Kuko s partiou odohrali nádherný koncert plný známych pesničiek či už starých alebo pesničiek z nového albumu „Ukáž tu tvoju ZOO“. Pesničky ako „Maštaľ“, „Líza a Wendy“, „A ja sprostá“, „Emanuel Bacigala“ a iné dobré songy ma úplne dostali do takej super festivalovej nálady. Tabačka od Chinaski som si vypočul už iba od stanu. Odpočinok a pravidelný pitný režim bok povinný. Anglická skupina Sailor mi dodnes nedá spávať. Dovtedy pre mňa neznáma skupina sa zrazu tak ukázala, že som len neveriacky krútil hlavou. Tí postarší páni to na pódiu pekne váľali. Takto som sa teda ešte nezabavil ako na tejto kapele. Skutočne dobrí boli. Spievali také známe pesničky ako „Girls, girls, girls“ alebo „A Glass of Champaigne“. Úplne najlepší bol záver ich koncertu, keď zaznela pieseň „Time to say goodbye“ alebo inak „Con te partino“ od Andrea Bocelliho.

O 23. hodine mala vystúpiť stála skupina Topfestu, skupina Kabát. Začiatok sa však posunul neskôr, ale atmosféra bola o to lepšia. Nechcelo sa mi tlačiť v dave, kde sa už aj tak nedalo dostať, tak som sa dostal na tribúnu odkiaľ som mal dobrý výhľad na pódium. Headliner soboty odohral množstvo známych piesní ako „Cirkusovej stan“, „Bára“, ale najväčší úspech mali skladby „Denne vožralej“ a „Corrida“. Po prídavku ponúkli organizátori festivalu ohňostroj, ktorý sa im fakt vydaril, hlavne pri konci. Po Kabáte sa množstvo ľudí odobralo do stanov či na iné „stejdže“. Nenechal som si ujsť ani Zónu A, na ktorej som sa tiež pekne zabavil, dokonca viac ako na Kabáte. Chľast, pľuvanie a nadávky sprevádzali koncert tejto punkovej skupiny.

Myslím, že toto bol najlepší ročník Topfestu, na ktorom som kedy bol. (pozn. bol som len minulý rok a teraz). Skutočne som bol prekvapený, aký bol super tento festival a teším sa na ďalšie.

Ospravedlňujem sa za štylisticky a gramaticky neupravený článok, ale myslím, že lepšie by sa mi to ani nechcelo písať. Aj keď hovoriť by sa dalo o festivale určite viac a lepšie.

22.6.2008 Špeciálny článok

DNI MESTA

Tak máme už po oslavách. Myslím, že to bola najlepšia akcia, ktorá sa konala vôbec v Novom Meste. Keďže som už od piatka rána bol v meste a na každej základnej škole pozrieť, môžem zhodnotiť, že tak bohatý program som ešte nezažil. Ja sám som mal problém všetky tie časti postíhať. Najprv som sa išiel pozrieť na vybíjanú žiakov základnej školy na ul. Odborárska. Myslel som, že to budú starší hrať, no boli to žiaci prvého stupňa. Potešilo ma, že práve tým mladším dali možnosť zahrať si vybíjanú, hoci to niekedy vyzeralo iba ako prehadzovanie lopty. Po asi polhodine som sa vybral na ďalšiu školu, tentoraz na ul. kpt. Nálepku. Tu mali hrať futbal dievčatá, no v čase keď som tam prišiel, sa nehralo. Chcel som mať všetko zaznamenané, ale chcel som vidieť aj iné zápasy, tak som išiel na ďalšiu a zároveň poslednú základnú školu, kde sa konali zápasy žiakov. Tu sa konal futbalový turnaj chlapcov. V čase, keď sa naháňali žiaci na ihriskách, na námestí sa taktiež deti naháňali, ale o víťazstvo. Konal sa tu totiž Novomestský minimaratón. Ten som samozrejme zmeškal, čo ma mrzí, ale videl som vyhlasovanie víťazov, ktorým gratulujem.

Program pokračoval vystúpeniami žiakov Základnej umeleckej školy. Úplne ma šokovali (pozitívne) pekne zahranou titulnou piesňou filmu Titanic. Pre deti tu bol prichystaný nafukovací hrad, ktorý tam stále plný.

O 14. hodine sa pri Markovičovom dome (dom oproti 101 Drogerie) stretlo množstvo ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na odhalenie pamätnej tabule. Po zborovom speve nasledoval prednes básne Gustáva Rumánka, Žiť, v podaní profesora a herca Jána Kincela. Po ňom nasledoval príhovor primátora mesta Ing. Jozefa Trstenského a následne „odhalenie“ pamätnej tabule.

Vtipným spôsobom zahral odhalenie tabule, potiahnutím fiktívnej šnúrky, pretože už bola odhalená. Po tom nasledoval krátky príhovor pani Jarmily Hrúzovej (r. Markovičovej), ktorá je potomkom rodiny Hurbanovcov a dodnes žije v spomínanom dome.

Časť ľudí sa potom premiestnila do Podjavorinského múzea na námestí, kde sa konalo slávnostné otvorenie novej výstavy s názvom Markovičovci a Nové Mesto nad Váhom. Výstava potrvá do konca augusta. Na tejto výstave sa zišli hlavne starší ľudia, mladých som tam takmer ani nevidel, okrem mňa a zopár jedincov. Za veľkú zbierka predmetov a fotografií, ktoré sa tu nachádzajú, poďakoval riaditeľ Podjavorinského múzea PhDr. Jozef Karlík pani Hrúzovej, ktorá so zbierkou veľmi pomohla. Ja som rád, že konečne niečo nové a zaujímavé pribudlo v našom múzeu.

Po vernisáži výstavy sa oceňovalo na pódiu. Ocenení boli žiaci základných a stredných škôl za úspechy alebo reprezentáciu mesta v rôznych súťažiach, či už športových, dejepisných, literárnych, alebo iných. Všetkým gratulujem za úspechy, kiežby som aj ja bol tak úspešný v niečom.

Približne o piatej popoludní sa spustil hudobno-tanečný program. Súťažiaci Novostar sa predviedli skladbami, ktoré mohli niektorí už počuť na Oslavách MDD. Aj keď som tieto skladby už v ich podaní počul, nedalo mi vypočuť si ich znova. Plná pamäť karty vo fotoaparáte ma prinútili ísť domov a rýchlo ísť naspäť, aby som stihol aspoň vystúpenie finalistov Slovensko hľadá Superstar 3 – Michala Chrenka a Dominiky Mirgovej. Azda najlepšia bola hymna Supestar, Dotkni sa hviezd, ktorej text poznali ľudia skôr ako texty pesničiek, čo spievali predtým. Ale aj tak, Mišo Chrenko spieva fakt dobre.

Po vystúpení „superstaristov“ a „novostaristov“ prišiel na rad hlavný večerný program. Hneď prvá sa predstavila skupina Wagus z Trenčianskeho hradu, ktorá nám ukázala historický šerm a výstrely z diel, pri ktorých som takmer ohluchol. V prvej rade sedieť vtedy nie je príjemné, hlavne ak si nemáte ako zapchať uši. Kameraman TV Pohoda to vymyslel lepšie, nechal kameru na lavičke a utiekol pred výstrelom. Vystúpenie to bolo zaujímavé, aj keď krátke, ale humorné. Zabudnúť meno jedného zo šermiarov sa len tak nevidí.

Najväčším lákadlom celého dňa bola skupina Backwards. Pre mnohých známa ako skupina spievajúca pesničky The Beatles. Táto skupina vie úplne napodobniť legendárnych „beatlesákov“. Zaspievali takmer všetky známe hity, no jednu nezahrali: Yesterday. Najkrajšia pesnička vôbec, čo The Beatles má. Ale oblečenie a účesy spevákov boli originálne. Hudbu 70. rokov asi málokto počúva, ale skupinu Beatles pozná každý. Vidieť to bolo aj na tvárach ľudí, čo sa prišli pozrieť na Backwards. Niektoré texty pesničiek poznali aj malé deti. Ďakujem za koncert tejto skupiny.

Po 18. hodine sa začalo vyhlasovanie Osobností mesta. Po príhovore primátora mesta, o histórii Nového Mesta nad Váhom a o 745. výročí vzniku mesta, udelili cenu Osobnosť mesta Ing. Tiborovi Teleckému, Dr. Jele Špitkovej, Jánovi Bernovskému, Ivanovi Machalovi a Stanislavovi Minárikovi. Všetkým úprimne gratulujem k tomuto oceneniu a k práci, ktorú urobili alebo robia pre naše mesto. Ja som, žiaľ, túto cenu nedostal. Robím si žarty. Nemám prečo ju dostať. Nedokázal som nič také ako títo spomínaní ľudia.

Po oceňovaní ľudí nasledovalo vystúpenie hudobnej skupiny Schody, ktorá nahradila skupinu Družinu, ktorá sa nemohla „vraj“ dostaviť na koncert. Posledná skupina, Amphibios, robila už taký predzáver tomuto dňu. Za takmer tmavej oblohy sa spustil ohňostroj, ktorý urobil bodku za druhým dňom osláv Dní mesta. Ohňostroj bol ako vždy pekný.

Pripomeniem, že prvý deň sa konalo vystúpenie huslistky Jely Špitkovej v MsKS. Tretí deň pokračovali Dni mesta hudbou pre starších ľudí, známymi dychovkami - Bošáčankou, Bučkovankou a Miločankou. V sobotu sa taktiež konali ešte ďalšie 2 zaujímavé akcie na Zelenej Vode: Novomestský kotlík (súťaž vo varení gulášu) a festival Kon Open Air.

Musím pochváliť a zároveň poďakovať vedeniu mesta a CVČ, že tento víkend bol skutočne dobrý a že odviedli veľmi dobrú prácu pri príprave programu. Očakávam, že takýchto akcií bude viac počas roka.

 

18.6.2008

Vítam Vás opäť s novým článkom. V prvom rade ma teší, že už sami si pýtate nový článok, alebo nejaké nové info. Ja sa samozrejme snažím všetkým vyhovieť a tak prinášam takmer každý deň niečo nové. Dnešný článok budem venovať stránke, novinkám v meste alebo inak to nazvem, ako to v Novom Meste žije. Už asi týždeň som rozmýšľal, či pokračovať o cestovnom ruchu v našom okrese, s ktorým som začal pred dvoma týždňami, alebo napíšem nejaký iný článok. Párkrát som už využil takéto oddialenie článku ale teraz mi nedá písať znova o stránke a meste. Tento článok bude písaný voľnejším štýlom, preto sa ospravedlňujem za nedostatky.

Takmer 25 000 návštev na stránke. To už je niečo. Keď si predstavím, že pred pol rokom som mal niečo málo pod 10 tisíc návštev, tak to je pekný pokrok. Za to všetko vďačím najmä návštevníkom, ale aj ľuďom, ktorí propagujú moju stránku na svojich portáloch či novinách. V prvom rade poďakovanie patrí Pizzerii Etna, inzertným novinám Info-Mix (za uverejňovanie článkov), chalanom zo stránky Vidlomet.com, portálu Sme, festivalu Kon Open Air, študentskej stránke Gymplaci.sk (Martinovi Markechovi), Lukášovi Margalovi, všetkým školám, ktoré ma majú na stránkach, rôznym portálom obcí v našom okrese, takisto patrí veľká vďaka pracovníkom MsÚ Nové Mesto nad Váhom (za poskytovanie informácii) a mnohým iným ľuďom. Nie je to len mojou zásluhou, že stránka je plná informácií; fotky, námety, pripomienky od Vás návštevníkov stránky sú zdrojom pre nové nápady a vylepšenia.

Ako si už mohli mnohí všimnúť, na stránke pribudla nová časť týkajúca sa Zelenej Vode a všetkému okolo nej. Po pravde Zelená Voda neviem či má byť s „v“ alebo s „V“, všimol som si, že tento problém majú viacerí, ale o to nejde ani tak.

Musím povedať, že konečne môžem hovoriť o Zelenej Vode pozitívne. Pýtate sa prečo? Minulý týždeň som sa vybral pozrieť na jazerá, ako to tam vyzerá pred letnou sezónou. Bol som doslova šokovaný. Hnilé unimobunky nahradili pekné domčeky s klimatizáciou, areál vyčistený od rôznych kríkov, pokosená tráva, porezané staré stromy, nové mólo, nové športoviská, pribudnú aj sprchy tento rok a veľa iných pozitívnych vecí. Neveril som, že niekedy sa „zelenka“ tak zmení. Že by sa niekto zobudil z dlhého spánku? Už tento víkend sa uskutoční prvý festival v tomto roku na Zelenej Vode – Kon Open Air, ktorý už o dva týždne nahradí hudobný festival Topfest. Pripomeniem, že spomínaná nová časť ešte nie je úplne dokončená, chýbajú informácie, ktoré v priebehu leta určite doplním.

Som rád, že v meste sa poslednú dobu koná toľko akcií. Si nepamätám, v ktorom roku sme mali v Novom Meste nad Váhom tak veľa rôznych akcií. Ak si dobre pamätám boli to akcie: Veteran Rally, Deň Matiek, Oslavy MDD, Festival Aničky Jurkovičovej, 1.máj, Otvorenie zimného štadióna a Deň Zeme. V dňoch 19.-21.6.2008 nás čakajú ďalšie oslavy. Teraz sú to však Dni mesta. Keď som to uvidel na oficiálnej stránke mesta, potešilo ma to, veď prečo nie, aspoň tu kultúrou žijeme, keď nie cestovným ruchom. Ale musím pripomenúť, že program týchto osláv je celkom zaujímavý a rôznorodý. Od dychovej hudby, cez šport, historický šerm, udeľovanie cien, odhalenie pamätnej tabule, vystúpenie známej slovenskej skupiny The Backwards, ktorá vyhrala 1. miesto za najvernejšiu interpretáciu skladieb legendárnej skupiny Beatles. Myslím, že toto bude asi najväčšie a najlepšie predstavenie počas týchto osláv. Nenechám si ujsť ani výstavu historických fotografií v múzeu. Aj keď tam nebude asi nič nové, čo by som nevidel, pôjdem sa tam pozrieť. Rád si pozriem fotky z doby, kedy to tu vyzeralo úplne inak ako dnes. Určite to bude zaujímavý víkend, veď Dni Mesta budú trvať od štvrtka do nedele a Kon Open Air festival na Zelenej Vode celú sobotu.

Tí, ktorí denne chodia novým podchodom na ul. Piešťanská do práce, určite vidia, že výstavba podjazdu je už v takej ¾. Určite by bolo dobré, keby sa práce urýchlili a otvoril by sa už v októbri, alebo aj skôr. Predpokladám, že otváranie podjazdu bude ďalší dôvod na usporiadanie nejakej akcie. Otvorením sa tak odľahčí doprava na svetelnej križovatke a hlavne na mostoch, kde sa tvoria v dopravných špičkách kolóny áut až po diaľnicu.

Nasledujúcimi vetami by som rád pochválil TSM za pokosenie celého mesta, obzvlášť trávy pod kostolom, na sídliskách a v parkoch. Je vidieť, že nové kosačky fungujú a dúfam, že odteraz budú častejšie kosiť trávu, aby to nevyzeralo ako v "džungli" pod Tureckým vrchom,  cestička z Nového Mesta do Trenčianskych Bohuslavíc.

Pred mesiacom som písal o probléme parkovania, no na sídlisku Rajková sa tento problém, žiaľ, stále nerieši. Preplnené parkoviská (vrátane firemnými autami) spôsobili minulý týždeň menší kolaps s prejdením hasičského vozidla dovnútra Rajkovej. Stalo sa to navečer, kedy je tu najviac áut. Mali tu zásah, no nemali kadiaľ prejsť. Takáto situácia by ale nemala nastať, hlavne hasičom. Čo ak by tu začalo nebodaj horieť?! Môžu v tom prípade odmietnuť hasiť požiar, keď sa nemajú kadiaľ dostať alebo majú právo pri zásahu zničiť autá občanov, ak je to nutné na prejazd? Myslím si, že lepšie je neuvažovať nad týmito možnosťami, ale radšej urýchlene vybudovať ďalšie parkoviská. Nevyriešia to tým, že zakážu parkovať na chodníku, ako to tam je dnes, to by situáciu ešte zhoršilo. Je tu síce obmedzený priestor, ale k čomu je firme Cityfarma pomerne schátralý dom na ul. A. Sládkoviča?! Parkovací dom, či parkovacie miesta by tu boli úplne ideálne.

Dnes to bude teda odľahčený článok a o dva týždne dokončím začatú tému cestovného ruchu v okrese Nové Mesto nad Váhom. Možno sa mi to zdá, neviem, ale čoskoro mi budete musieť dať návrh o čom písať, hoci stále je o čom. Ale chcem vedieť čo Vás zaujíma, o čom mám písať a o čom nie.

29.5.2008

Milí čitatelia, ako som spomínal v predošlom článku, dnes sa budem venovať našim pamiatkám a cestovnému ruchu. Keďže táto téma bude dlhšia rozdelím ju na dve, možno viac častí.

          Zelená Voda. Tak to by bolo moje prvé miesto, kam by som zobral v lete návštevníkov mesta. Toto naše stredisko je vychýrené (či už pozitívne alebo negatívne) po celom Slovensku aj v zahraničí, napríklad v Čechách.

Momentálne je Zelená Voda premieľaná dosť v médiách. Dôvodom sú prebiehajúce geotermálne vrty, ktorými sa zisťuje, či sa nachádza na území rekreačnej oblasti dostatočne teplá termálna voda. Podľa predbežných výsledkov sa tu skutočne nachádza termálna voda s teplotou od 20 do 30 °C, vo väčšej hĺbke až 50 °C. Možno to znie neuveriteľne, ale aquapark v Novom Meste sa stále približuje. Isté je, že to bude rekreačno-zábavný areál s kapacitou 1500 ľudí. Veľa? Málo? Ťažko povedať. Uvidíme neskôr, čo bude náš aquapark ponúkať.

          Zelená Voda ponúka širokú škálu služieb, hlavne v oblasti ubytovania a stravovania. Nie je núdzu ani o športové a iné aktivity. Tenisová hala, kurty, minigolf, volejbal, šach v nadmernej veľkosti, jazda na koni, prechádzka peknou prírodou. To je len časť z toho, čo sa tu dá robiť. Zelená Voda je známa taktiež ako raj pre nudistov. Táto pláž sa nachádza pri beckovskej časti Zelenej vody.

          Naše mesto určite ponúka aj veľa iných miest, kam sa oplatí zájsť. Napríklad námestie je bohaté na pamiatky. Či už Morový stĺp (postavený v roku 1696) alebo oproti stojaca Socha sv. Floriána (z roku 1762), ktorý zobrazuje stredovekú popravu. Okrem spomínaných pamiatok je veľmi významné budova Podjavorinského múzea, ako aj budova Mestského úradu.

          Podjavorinské múzeum je plné zaujímavých historických predmetov, listín a iných vecí. Expozícia je venovaná aj kultúre, cirkvi, tradíciám a archeológii. Veľkým mínusom múzea je, že expozícia je skutočne !stála! a žiadne nové predmety či fakty tu poslednú dobu nepribudli. Predsa len, história mesta nie je taká jasná, ako sme si mysleli. Doteraz sme si mysleli, že prvá zmienka o meste je z roku 1253, je to však až o 10 rokov neskôr, teda v roku 1263. Tento rok teda vniesol do histórie mesta nový rozmer. Dokonca ani na hlavnej stránke mesta nie je správne uvedený rok. Takto sme vlastne oslavovali 750.výročie mesta zbytočne. Aspoň budeme ešte raz oslavovať. Vrátim sa teda k tomu múzeu. Okrem stálej expozície, sa v priestoroch múzea konajú aj rôzne výstavy, či to boli fujary alebo zbrane z 2. svetovej vojny.

         Okrem budov sa nachádzajú na námestí aj podzemné chodby, ktoré by si určite radi pozreli nielen návštevníci, ale aj samotní občania mesta. Táto téma vôbec nie je vyčerpaná a veľmi málo sa o nej vie, žiaľ veľa z týchto chodieb je zasypaných, ale koho by toto nezaujímalo aj tak. Toto by malo byť v múzeu. Ak bude chcieť niekto ísť preskúmať tieto chodby, dajte m vedieť. V Čachticiach takýto problém nemali. Tam dokonca aj usporiadali akciu, ktorej úlohou bolo vyčistiť tieto staré chodby od odpadkov, ktoré si tam mimochodom oni sami „navláčili“. Ale určite je to lepšie ako nechať to tak. Bolo by to nové lákadlo v našom meste.

          Dominantou Nového Mesta je rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie. Bol postavený v polovici 13. storočia. Hlavný oltár je barokový z roku 1672 s dvoj etážovou stĺpovou architektúrou. Kostol je považovaný za najkrajší na Považí a jeden z najkrajších v strednej Európe. Pri rekonštrukcii námestia a priľahlých ulíc, vrátane nádvoria kostola sa pod starou dlažbou pri kostole našla krypta s hrobkou so 14 truhlami a pozostatkami neznámych ľudí a ženských prestrelených lebiek. Našli sa tu aj zvyšky pekárskej pece. Miesta, kde boli odkryté pozostatky sú symbolicky znázornené v dlažbe nádvoria.  Najstaršou sochou chrámu je gotická madona s Ježiškom z roku 1570, tzv. Čierna madona. Je to napodobnenina pôvodnej gotickej madony, ktorú prepozitúre daroval Stibor II..

          Prepozitúra pri kostole bola pôvodne gotická, neskôr baroková. Priestor jedálne má strop pokrytý bohatou štukovou výzdobou rastlinných motívov. Kaplnka v budove prepoštstva tvorí uzavretý priestor s bohato zdobenou klenbou a nástennými maľbami z roku 1692. Oltár je barokový z konca 17. storočia.

           Základný kameň evanjelického kostola bol položený v októbri 1783 a bolo to pri potoku na pozemku pomerne blízko starého námestia. Vysvätený bol v roku 1784, taktiež bola pred kostolom postavená fara a vedľa nej nová evanjelická škola – dom s bustou Aničky Jurkovičovej. Bol postavený v r. 1787 bez veže. Pri úprave kostola v r. 1928 bola postavená veža. Najhodnotnejšou časťou kostola je hlavný oltár, ktorý je umiestnený na vyvýšenom podstavci po obvode ohraničený dreveným zábradlím.

          Pre ľudí, ktorí radi oddychujú v prírode a nechodia po pamiatkách mám tip na výlet. Je to cesta od ul. Športová okolo vynoveného Kačabaru hore na Kamennú. Okrem dávno vyhoreného salaša uvidíte veľmi peknú prírodu a zaujímavý pohľad na Nové Mesto. Chodníkom sa môžete dostať až do Višňového pod Čachtický hrad. Žiaľ, neviem v akom stave je táto cestička, ale dúfam, že sa mi podarí v čo najbližšej dobe takú túru zrealizovať. Na opačnej strane mesta je ďalšie veľmi tiché miesto. Za Záhumenicami smerom do Dolného Srnia sú dve odbočky. Prvá vedie na miesto, kde je tiež pekný výhľad na mesto. Pre cyklistov je skôr tá druhá cesta, ktorá vedie do Trenčianskych Bohuslavíc.

          Ak hľadáte zeleň v meste, treba zájsť do jedného z parkov. V letných mesiacoch sú Hurbanove sady plné ľudí hlavne cez víkendy, kedy sa koná Leto s hudbou (dychovečky). Nevýhodou je, že sa nenachádzajú v okolí žiadne sociálne zariadenia či občerstvenie. To by tu určite spríjemnilo slnečné popoludnie.

          Určite som nespomenul všetky novomestské pamiatky, ale spomenul som tie najdôležitejšie miesta (aspoň pre mňa), kam sa oplatí v Novom Meste nad Váhom ísť pozrieť.

          V budúcom článku budem pokračovať s cestovným ruchom v našom okrese.

 

11.5.2008

Zdravím všetkých opäť na stránke s novým článkom. Pred približne dvoma mesiacmi som naznačoval, že budem písať o probléme parkovania v Novom Meste. Ale potom mi nedalo nespomenúť aktuálnu situáciu v meste, čo sa tu deje zaujímavé, čo sa stavia, alebo bude stavať a celkovo som napísal novinky, ktoré sa týkajú či už mesta alebo stránky. Preto sa teraz vraciam k téme parkovanie.

Už je to pár rokov čo sa naše námestie zrekonštruovalo. Námestie sa tak zbavilo dopravy, ktorá tu predtým bola a zostali tu len malé súkromné parkoviská a 2 platené parkoviská v okrajových uliciach námestia. Jedno na ulici Komenského a druhé na ulici Weisseho. Cez týždeň je tu niekedy problém zaparkovať, no cez víkend sú tieto dve parkoviská prázdne. Jednu vec doteraz neviem pochopiť, a to význam parkoviska oproti T-Mobilu vyhradené pre zamestnancov Volksbank. Priznám sa doteraz som tam videl maximálne 10 áut naraz. Napr. v piatok 9.5.2008 tam neparkovalo ani jedno auto. (viď foto) Prečo sa jednoducho neparkuje aj tam? Zbytočne nevyužité miesto. Potom nemôžu niektorí vodiči zaparkovať. Ako isto mnohí vedia, zaparkovať na sídliskách je niekedy úplne nemožné. Mnohé rodiny majú viac automobilov, parkujú tu firemné vozidlá, sú tu odstavené vraky, ktoré sa už určite nepohnú, či bezohľadnosť niektorých vodičov pri parkovaní. Takáto situácia nastáva každodenne navečer a takisto aj cez víkend, kedy sa ľudia vracajú z ciest, práce, dovolenky, či návštevy. Aby som nehovoril všeobecne, dám konkrétne príklady, kde sa naozaj ťažko hľadá voľné miesto na parkovanie. Sídliská Hájovky, Rajková, Športová, takisto aj ulice pri pošte a autobusovej stanici majú spoločný problém: chýbajúce parkovacie miesta. Prvé spomínané Hájovky majú nové parkoviská, ktoré sa minulý rok vybudovali pre obyvateľov sídliska, no nie je ich stále dostatok. Stačí zájsť pozrieť sa na situáciu na rohu ulíc Škultétyho a Jilemnického, kde je ťažké prejsť, keďže autá stoja na obidvoch stranách cesty.

Ešte väčší problém má ale Rajková, kde sa počet parkovacích miest nezväčšil, ale počet áut sa naopak zväčšil. Šoféri tak musia riskovať a parkujú na chodníkoch, na tráve, v tesnej blízkosti križovatky, na platených a vyhradených miestach či parkujú pred vchodom do rodinného domu. Vyriešiť by to mohla ale výstavba parkovacieho domu v areáli Technických služieb mesta (keďže TSM sa majú sťahovať do priestorov Dolných kasární), alebo vybudovanie ďalších parkovísk na mieste bývalého „pľúcneho“. Takmer každá domácnosť na Rajkovej má najmenej 1 auto. A predstavte si, koľko domácností je tam. Približne 550. A to už je čo povedať, na taký malý priestor. Žiaľ, pri výstavbe sídlisk sa nepočítalo s tým, že auto bude tak nevyhnutná vec v živote a že ich tu bude tak veľa. Inak mohol byť využitý aj priestor pod samotným sídliskom. Dnes sú už podzemné garáže samozrejmosťou pri každej novostavbe. Určite by podzemné garáže ocenil každý Novomešťan. Realita je však taká, že takáto stavba by sa v dnešnej dobe nikdy neuskutočnila, pre vysoké finančné nároky a jednak nie sú na to prispôsobené základy panelákov. Tak sa musíme uspokojiť s parkoviskami na zemi.

Niekedy je problém zaparkovať kvôli miestam, ktoré sú RESERVÉ. Tak to už fakt potom človek nevie, kam zaparkovať. Príklad: parkovisko na konci ul. Tematínska pri otoči. Pochopiteľne sú nejaké kapacitné obmedzenia, koľkým ľuďom môžu prenajať park. miesto. V súčasnosti je na Rajkovej údajne plný počet rezervovaných miest, ale je smutné, že ľudia s telesným postihnutím nie sú uprednostnení pri schvaľovaní žiadostí, komu prenajať miesto. Myslím si, že práve im by malo byť umožnené mať kde zaparkovať.

Tento článok je taká mierna sťažnosť na kritickú situáciu parkovania na sídliskách a ostatných miestach, ktoré som spomínal.

A aby som len nekrivdil stále, musím pripomenúť, že najlepšie s parkovaním sú supermarkety a hypermarkety ako Tesco, Lidl či Billa. Tam sa dá zaparkovať hocikedy. :) Pomerne dobre sú na tom aj parkoviská pri Dome štátnej správy, hoci cez pracovné dni býva parkovisko dosť vyťažené. Pripomínam, že nie je platené.

Ešte jedna poznámka: Kamarát ma nedávno upozornil, že sa nedodržiava „40-ka“ na ul. Štúrova-Čachtická. Už niekoľko krát kamaráta aj jeho priateľku takmer zrazilo nejaké auto. Na vine je neprehľadná zákruta resp. prechod je umiestnený na nevhodnom mieste. Občas tam policajné hliadky stoja, ale určite by pomohol spomaľovač, aj keď nie som zástanca týchto ničiteľov áut. Ale iný spôsob si neviem predstaviť. Tabuľa s obmedzením rýchlosti však nestačí.

Nabudúce sa budem venovať cestovnému ruchu a pamiatkám. Určite poradím, kam sa oplatí ísť pozrieť.

 

14.4.2008

Vitajte po necelom mesiaci na stránke. Už v predošlom článku som spomenul, že sa budem venovať problému parkovania v meste, ale nechám si to na iný článok. Dnes rozoberiem situáciu v meste, čo sa zmenilo, čo sa tu robí alebo čo sa bude robiť. Tí, ktorí cestujú vlakom si určite všimli, že rekonštrukcia železnice už dosť pokročila od začiatku roka, ale stále je čo dorábať. Ale je už vo finálnej verzii. Podjazd, ktorý je ešte stále vo výstavbe sa ale nejako predlžuje. No dokonca roka už bude snáď aj prejazdný. Už sa teším ako budem môcť chodiť po úplne novom nástupišti s novým rozhlasom a informačnými tabuľami a jazdiť cez podjazd do Tesca :)

V Novom Meste sa v poslednom čase dosť pracuje, ešte sa neskončila jedna vec a už sa "maká" na ďalšej. Zimný štadión, železnica, podjazd, nájomné byty, polyfunkčný dom Veža a už sa začína aj s výstavbou polyfunkčnej budovy na Námestí vedľa budovy múzea. Toto miesto doposiaľ slúžilo na predaj Popcornu či pri rôznych oslavách na ohňostroj. Ktovie kde bude ohňostroj bývať teraz?! No som zvedavý, čo bude v tejto novej  budove, či nebude ďalším ázijským centrom ako to má byť v prípade objektu Veža, či Natali Centre. No verím, že bude slúžiť na lepšie účely ako nejaké predajne.

Aprílové počasie prinieslo konečne teplé slnečné lúče a ľudia začínajú vyťahovať bicykle, korčule, skútre, či začínajú jarné práce na záhradkách. Čoskoro sa blíži leto a s tým aj blížiace sa festivaly na Zelenej Vode. Myslím, že toto jedna z tých lepších vecí, čo sa týka Zelenej vody. Zase sa sem dostaví veľa ľudí z takmer celého Slovenska a ja tu postretám zase nových ale aj starých kamarátov. Príjemné letné dni vytiahli aj mňa a tak som vybehol na Čachtický hrad aby som čo-to pofotil. No pobúrili ma skládky odpadkov popri ceste pod hradom medzi Čachticami a Višňovým. A to bude 22.apríla DEŇ ZEME. Dúfam, že to zmizne odtiaľ a že sa tam už nebudú vytvárať podobné kôpky. V spomínaný utorok 22. apríla sa budú konať na námestí okrem iných vecí aj vystúpenia ľudí z krúžkov CVČ, kam som samozrejme aj ja chodieval kedysi (na country tance mimochodom :) heh). V tento deň sa asi nebudem môcť zúčastniť na tejto akcii, ale dúfam, že aj tak sa mi podarí dostať sa tam. Podstatou tohto dňa je, aby si každý uvedomil, ako sa správa k pôde a  životnému prostrediu. Recyklácia odpadu, zamedzenie používania freónov, sú asi najhlavnejšími cieľmi, no nie každý to robí. Priznávam nepatrím medzi tých, čo recyklujú odpad, ale to je vina aj niekoho iného. Nikde v meste nenachádzam kontajnery na triedený odpad, ale čoskoro by sa to malo zmeniť. Čo triedim je jedine sklo. Nepatrím ani medzi tých, čo odpadky hádžu kade-tade, len nie do odpadkových košov. Mali by sme sa skrátka viac starať o to, čo s našou Zemou bude, nielen myslieť na seba.

A aké sú vyhliadky mojej stránky? Byť stále aktuálnou a hlavne aby bol dostatočným zdrojom informácií, pre tých ktorí ich potrebujú. Posnažím sa urobiť nové videá, urobím nové rubriky, pridám info o hendikepovaných ľuďoch (ak sa podarí aj o špeciálnej triede na 5.ZŠ), aké majú problémy dostať sa niekam, zaktualizujem Okres NM, keďže už je pekne, tak sa pokúsim navštíviť obce v našom okrese

19.3.2008

Vítam všetkých spoluobčanov, turistov či iných návštevníkov tejto stránky a nášho mesta. 17. januára 2008 som písal v mojom článku, že návštevnosť prekročila hranicu 10 000 návštev. No dnes je to už opäť ináč. Po dvoch mesiacov stránka zaznamenala už cez 15 000 návštev, za čo Vám všetkým ďakujem. Dúfam, že sa Vám stránka stále páči a je tu na čo pozerať. V dnešnom článku si trochu rozoberiem problém smetí. Pretože je to každodenný problém každého občana.

Počas minulého týždňa som chodil po meste a fotil ulice, aby som mal všetky ulice v prehľade, priznám sa mnohé som počul prvý krát. Hlavne Samoty mi robili problém ale taká Lagsfeldova ulica som ani nevedel, že tu je. Napr. v Bratislave viem, kde je. Je to celkom pekná ulica. Pri tejto väčšej prechádzke po Novom Meste som sa pristavil pri mnohých zaujímavých a zároveň šokujúcich miestach. Cestou do Záhumeníc som sa pristavil ešte pri mestskom smetisku. No prešiel som sa okolo cintorína v Mnešiciach, aby som sa dostal bližšie k smetisku, no nemal som odvahu. Po pár metroch ma ovalil taký divný pocit, všade samé odpadky, aj mimo smetiska tzv. divoké skládky, tak som odfotil aspoň dve fotky. A to nehovorím o tých domoch, čo sú nablízku. Tak som teda odišiel a išiel som si odfotiť UMC smerom na Lieskové. Tam mi zase vyrazila dych kôpka odpadkov hneď vedľa cesty. Podnikatelia a firmy by si mali uvedomiť, že takýto odpad nepatrí do trávy a ešte k tomu pri cestu. Je úplne jasné, že tento odpad (obr. naľavo) je od firiem, ktoré pracujú s týmito prostriedkami. Kúsok vyššie sa nachádza ďalšie kopa, nie však od firiem a iných podobných subjektov, ale od bezdomovcov a Rómov. Nestalo sa to vraj prvýkrát, vraj to tu je každú chvíľu taký bordel, rozprával mi jeden z majiteľov záhrad v blízkosti tohto miesta.

Často sa stáva, že do našich smetných košov vysýpajú aj iné osoby, ako by mali. Sú to buď susedia z okolitých domov, alebo dokonca dedín, alebo opäť tie podnikateľské subjekty.

Takéto veci by sa nemali robiť, ale oni to stále robia. Dôkaz by nebol problém zohnať, ale načo si robiť také problémy. Veď je stále lepšie hodiť smeti do hocijakého smetného koša ako do lesa, či niekde pri ceste. Ale ide o princíp. My si platíme za svoj odpad, tak prečo by si nemohli zaplatiť navyše za ten svoj. Ktovie či majú vlastne svoje smetné nádoby. Ešte väčší problém sú Rómovia, ktorí odpadky vyhrabujú zo smetiakov a robia tak naokolo riadny bordel. V mnohých mestách to majú lepšie vymyslené s kontajnermi na smeti, buď uzamykacie nádoby alebo také uzatvorené klietky, kde sa nedostanú cudzie osoby. No tak to je zatiaľ k tejto téme, nabudúce sa budem venovať problému parkovania v meste.

28.2.2008

Opäť Vás vítam na mojej stránke o meste Nové Mesto nad Váhom. V tomto článku sa budem venovať hlavne stravovaniu v meste, kde sa dá dobre najesť, výhody -  nevýhody, aký je personál a ceny a donáška. Tento článok bol písaný z vlastných skúseností a nebol som ovplyvňovaný názormi iných, ani samotných podnikov. Preto rešpektujte môj názor.

Ako mnohí občania mesta ale aj turisti vedia, v Novom Meste sa počas týždňa dá cez deň dobre najesť takmer všade - či už je to reštaurácia Križan, Elán, Kapustník, reštaurácia v Považane, v Cineme, Irishi alebo v Elde. Toto sú veľmi dobré reštaurácie, kde okrem tradičných jedál podávajú aj pizzu alebo špeciality podniku. Medzi také lacnejšie typy stravovacích zariadení patrí Bistro Eldo, Bistro Me-Kong, Fast-Food pri Jednote či bagetárne pri Cineme, Elde a na stanici. Píšem len o tých zariadeniach, ktoré navštevujem pravidelne alebo už som sa tam niekedy najedol/napil. Ako prichádza večer väčšina podnikov zatvára svoje prevádzky a mnohí sa nemajú ísť kam najesť.

Aspoň cez víkend bývajú dlho otvorené bagetárne, z ktorých by som najviac vyzdvihol bagetáreň pri Cineme, ktorej bagety sú najlepšie v meste. A to myslím vážne. Ceny primerané, obsluha príjemná, dlhé otváracie hodiny (hlavne cez víkendy) a okrem bagiet ponúkajú aj hamburgery, hranolky a iné fastfoodové jedlá. Bistro Me-Kong alebo ako to ja nazývam Čínan v skleníku (pretože sa nachádza v sklenej budove v strede námestia) je vcelku dobrá reštaurácia pre milovníkov zeleninových jedál. Raz som tam mal Kung-Pao s domnienkou, že tam bude mäso no pravý opak. Pár kúskov mäsa a vcelku studené jedlo by mi až tak nevadilo, ale obsluha má zákazníkov po zaplatení "na háku", na hranolky som čakal niečo vyše polhodiny. Jediným pozitívom bola cena jedla a kofoly. (Kofolu Original obľubujem ale zarazilo ma, že ponúkali Original ale Original to určite nebola) Mimochodom takáto reštaurácia by nemala byť umiestnená v skleníku, toto miesto by malo slúžiť na verejné WC ale hlavne Turistickej a informačnej kancelárie, ktorá v meste doteraz nie je.

Veľmi dobrá, vkusná a čistá reštaurácia Elán ponúka veľa druhov jedál z rôzneho mäsa ale aj jedlo pre vegetariánov. Jedlo je veľmi chutné, pekne ozdobené taniere a príprava trvala pomerne krátko. Cena jedla je pomerne vysoká, ale oplatí sa tam ísť najesť.

Irish Pub ponúka taktiež množstvo jedál, ale podstatou tohto podniku je skôr bar ako reštaurácia. Napr. pizza nie je veľmi chutná večer, cez deň je je oveľa lepšia. Obsluha vzhľadom na množstvo ľudí, ktoré navštevuje Irish nestíha a trvá dlhšie, kým sa k vám pristavia ale vcelku sú príjemný.

S FastFoodom pri Jednote nemám zatiaľ skúsenosti ale ako som počul od známych, jedlá odtiaľ nie sú veľmi chutné, no radšej vyskúšam sám - veď sto ľudí, sto chutí.

Nakoniec napíšem o pizzerii. Ja ako najviac obľubujem pizzu z Etny, pretože jednak bývam blízko a donáška netrvá dlho ale je fakt chutná. Poslednú dobu zvýšili ceny pizze ale aj ostatných jedál. Pozitívom je donáška a samotná pizza. Taktiež dobrá pizza je v Elde (inak nazývaná aj v Čínskej rešt.) ale vzhľadom na vysoké ceny ju tak moc nenavštevujem, a taktiež zrušili donášku. Tak toto je asi prvá časť mojej recenzie na naše stravovacie zariadenia.

6.2.2008

Zdravím všetkých návštevníkov stránky www.nmnv.yw.sk . Dúfam, že sa Vám stránka stále páči, že tu máte stále čo nájsť nové. Rád by som sa v najbližšej dobe dostal aj k nejakým videám z akcií alebo celkovo z mesta aj s nejakými informáciami. Ale to si musím najprv dať opraviť fotoaparát. Pred pár dňami som na stránku umiestnil sekciu Podpora, je to o tom hlavne, že by som rád mal platený väčší priestor na serveri, pretože ten doterajší už nepostačuje a ak chcem aj videá pridávať, neviem ako to zvládne. Keďže som študent a sám potiahnuť celú stránku, to sa nedá, aj keď si hľadám prácu v Bratislave, keď budem mať voľné dni počas semestra. Ale aj tak Vás prosím, ak sa Vám moja práca páči a ste spokojný s informáciami, tak prispejte nejakou tou korunkou. Viac si prečítajte v Podpora. Aj keď mi je žobrať trápne, ale nerobím to len pre seba. Moje plány na ďalší vývoj stránky: dopĺňanie informácii o Okrese NM, ale aj aktualizovanie fotiek, spracovanie krátkych videí o meste, možno aj nejaké tie rozhovory so zaujímavými ľuďmi či už z mesta alebo iných dedín, skúsim rozbehnúť fórum, kde sa bude dať prispievať k rôznym témam.

Niekoľko dní sa už hrám s časťou Služby. Ak máte nejaké informácie, ktoré sa tam nenachádzajú, alebo sú nepravdivé, napíšte mi. Kontaktov mám dosť.

Ako som pred nedávnom písal o výstavbe rodinných domov, dozvedel som sa o ďalšej výstavbe 7 poschodového polyfunkčného objektu na ul. J.Gábriša. Fotky a informácie sú použité zo stránky www.bkp-spedition.sk.

Ďalej som sa na jednej aukčnej stránke dopracoval k fotkám mesta, zaujímavé je, že nikdy som ich nevidel nikde v múzeu ani na výstave v MsKS, či inej zbierke fotiek mesta. Ale veľmi by ma zaujímala fotografia z doby, keď Rajková nebolo zastavaná panelákmi.

   

Ak má niekto takúto fotku, mohol by sa ozvať na mail. Ak máte aj iné historické fotky či dokonca aj video, tak rád si pozriem.

17.1.2008

Máme tu rok 2008. Rok, ktorý bude dúfam lepší ako ten predošlý, aj keď si nemám na čo sťažovať. Ale aj tak, v roku 2007 som dostal prívlastok "dvadsaťročný" alebo aj "vysokoškolák", aj keď ani na jedno sa necítim, ale o tom inokedy. Rok, ktorý práve skončil znamenal pre mňa aj tak veľa vecí:

1, moja stránka presiahla 10 000 návštev a hlavne, že ľudia si ju obľúbili a chodia pravidelne pozerať, čo pribudlo

2, úspešne som zmaturoval a dostal sa na vysokú školu

3, moja fotka sa objavila v novinách Trenčianske ECHO

4, podarilo sa nám dotočiť dokument o Novom Meste s Martinom Kolesárom a Jánom Benčurom

Keďže stránka je o Novom Meste, budem sa v článku venovať mestu. Ako som hore v aktualitách uviedol, budem sa zaoberať bytovou výstavbou, mojimi plánmi so stránkou, ale aj novinkami, čo som pozisťoval. Po roku a pol si moju stránku začínajú dávať mnohé portály do odkazov, vo vyhľadávačoch zaujíma prvé miesta pri hľadaní slov spojených s NM. Všetko ma to teší, to ma hlavne povzbudzuje stále pracovať na stránke a preto neustále zháňam materiály a informácie o našom meste. Už ma nebaví kritizovať neschopnosť TV Pohoda, vedenia mesta a oficiálnej stránky mesta. Je to o tom istom a k ničomu to nevedie. Ale nedávno ma zaskočila jedna informácia o plánovanej výstavbe rodinných domov na ulici Ľ. Podjavorinskej (pri výjazde na Lieskové, pri pumpe Spektrum). Vcelku ma to zaujalo, na to že nikde sa o tom nehovorilo, iba o bytoch na Čachtickej ulici. Malo by tu stáť 31 RD a malo by ich obývať približne 120 ľudí. Ďalšou zaujímavou novinkou má byť cesta, ktorá by spájala Ul. Podjavorinskej s Ul. Srnianskou, pravdepodobne, ale skôr určite sa bude jednať o ďalší most cez Klanečnicu. Zaujímavosťou je, že tento pozemok je určený na poľnohospodárske účely. Takže neviem ako dlho bude trvať, kým tu na tom pozemku vôbec niečo vyrastie.

Obr. Návrhy ako by mala vyzerať výstavba (použité zo stránky www.donum.sk a Google Earth)

AQUAPARK v Novom Meste predsa bude. Rekreačná oblasť Zelená voda sa tak konečne zmení na lepšie miesto na oddych. Toto je asi najlepšia správa pre obyvateľov a turistov, konečne tu bude kde chodiť, lepšie povedané, konečne tu bude kúpalisko.

Z ďalších zdrojov som sa dozvedel, že náš okres má zásoby vzácnych nerastných surovín - napr. ropa medzi NM a Čachticami alebo zlato v Kálnici a Čachticiach, pre mňa síce známe ale pre niektorých nie náleziská mamutov v Trenč.Bohuslaviciach, jaskyne na Kamennej Modrovej atď. No je to dosť zaujímavé. Toto a všeličo iné bude na stránke, len tomu treba nechať čas, okrem tejto stránky mám aj iné a ďalšie povinnosti. Tak si pomaly môžete pozerať popridávané galérie k obciam a rôzne štatistiky a zaujímavosti o akciách a pamiatkach.

10.12.2007

A už sú tu Vianoce. Síce nehovorím nič nové, ale je to tak. Už presne o dva týždne máme Štedrý deň. No tento rok nám ubehol ako voda. Moja stránka prešla niekoľkými úpravami, pribudli nové sekcie a hlavne veľa materiálov o meste. Fotky, ktoré tvoria jadro mojej stránky sa už aj v novinách vyskytujú čo ma na jednej strane teší ale na druhej strane nie, pretože si nepýtali súhlas na zverejnenie fotky a ani sa neunúvali dať aspoň pod fotku moje meno alebo stránku odkiaľ tú fotku stiahli. Tým myslím bezplatný týždenník TRENČIANSKE ECHO, ktoré vydalo v minulom týždni noviny a hneď na titulnej strane sa objavila moja fotka. Čo by ste robili na mojom mieste?! Ako by ste sa zachovali, keby si niekto ukradol niečo od Vás a použil to na verejné účely. Nepoviem nič, keď ich použijú ľudia na súkromné veci ako seminárne práce do školy a iné. Ale tiež si musia uviesť odkiaľ čerpali. Priznávam, aj ja mám fotky iných autorov na mojej stránke, ale mám tam napísané, že som ich nefotil a že teda nie sú moje autorstvo. A najhlavnejšie je, že ich nepoužívam na propagovanie a že za ne nedostávam nijaké peniaze. Táto stránka má iba informačný charakter, nedostávam za túto prácu nič, mnohé fotky ani nemáte kde vidieť, preto som ich sem dal a dúfam, že sa autori neurazia, samozrejme nová stránka mesta tam nič nemá takéhoto typu ako historické fotky. A dokonca v čase písania tohto článku je stránka www.nove-mesto.sk nedostupná. Tak som do ECHA napísal mail, že prečo uverejnili moju fotku bez súhlasu a bez zdroja. A odpoveď pána Križana, ktorý písal ten článok o zdražení tepla bola taká, že sa ospravedlňuje za použitie fotky bez súhlasu, že sa to stalo omylom kvôli rýchlej práci. Žiaľ, písomné ospravedlnenie nebolo uverejnené v aktuálnom vydaní ako mi pán Križan navrhol. Možno preháňam, ale toto sa skutočne nerobí. Nechcem byť sebec, ale ak by nejaké finančné "bolestné" dali, nič by sa im nestalo. Tým myslím za tú jednu fotku, aj keď to nie je veľa. Uvediem príklad ako sa normálne spolupracuje: Volali mi z jedného vydavateľstva, že potrebujú fotku do pripravovanej knihy. Tak prečo nie. Dal som sa na to a ponúkli mi istú čiastku za tú fotku. A som spokojný. To je asi všetko na teraz.

Napíšte mi do NÁVŠTEVNEJ KNIHY čo by som mal urobiť alebo ako by ste postupovali.

9.11.2007

Predvčerom ma kamarát upozornil na novú stránku mesta. Tak som teda neveril, lebo v ten deň som tam bol a nebolo tam ešte nič iba stará. Tak som teda pripojil na internet a uvidel som tú novú stránku. Hneď ma zaskočila podobnosť so stránkou mesta Starej Turej, asi preto, že ju robila tá istá firma. So stránkou som spokojný. Zatiaľ tam síce toho nie je veľa, ale to sa určite doplní za najbližšie mesiace. Začal som listovať na jednotlivých stránkach, ale chýba mi tam viac fotiek, alebo možnosť pridávať fotiek inými ľuďmi ako adminom. A tá webkamera tam mohla byť naboku. Pekne pohľad na námestie mohol byť a bolo by dobre. To myslím, že tej stránke chýba najviac. Keď už bola tá stránka taká drahá, mohlo tam byť aj počítadlo vlastné a nie Toplist.sk. Chýba mi tam mapa mesta aj napríklad preklad stránky do iných jazykov, keď už je tam napísané " tým sa bližšie priblížiť návštevníkom i občanom nášho mesta". Ako nepovažujem tieto moje komentáre ako kritizovanie ale ako nejaké rady, čo by tam bolo dobré a čo nie. Celkovo sa mi ale stránka páči a je na úrovni. Nečakal som to. Dúfam, že sa tam bude dať aj komentovať ako Návštevná kniha u mňa.

Teraz by som rád prešiel k ďalším veciam. Ako si už mnohí všimli, v našom meste sa stále pracuje. Ešte nie je dokončený ani podjazd na Piešťanskej ulici a už začali robiť ten kruhový objazd. To znamená, že doprava sa komplikuje viac a viac. Zastavená križovatka zo všetkých smerov vedie autá jedine okolo kaplnky sv. Ondreja, kde sa poslednú dobu riadne zhromažďujú autá. Len aby čo najskôr dokončili výstavbu, lebo napadne sneh a neviem ako ho budú robiť. Prvý sneh už napadol, no dlho sa neudržal. Začína sa zima a tak treba prezuť pneumatiky na autách, poometať lyže a snowboardy a pomaly sa chystať na lyžovačky. Samozrejme v mnohých obchodoch už začali predávať vianočné ozdoby, stromčeky a celkovo vianočná výzdoba v obchodoch. Nielen naše ale aj všetky Tesco hypermarkety sú vyzdobené už asi dva týždne Vianocami. Od piatka už aj námestie zdobia tie "super" ozdoby na lampách.

9.10.2007

Ďakujem všetkým za vaše otázky, pripomienky alebo názory na túto stránku a mesto. Keďže ste do Návštevnej knihy písali niektorí, že ako to bude s kruhovým objazdom, čo a kedy sa bude stavať na mieste medzi múzeom a Popelárom alebo ako to je s s tým objektom, čo stojí oproti Ludoprintu na parkovisku. Pokúsil som sa tieto informácie zistiť od kompetentných na Mestskom úrade a dostal som takúto odpoveď od pána Kováča.

-     na ul. Komenského v Novom Meste nad Váhom sa stavia polyfunkčný objekt / obchodné prevádzky, kancelárske priestory/ súkromného investora na pozemku v jeho vlastníctve. Stavba nezasahuje do pozemku mesta Nové Mesto nad Váhom určeného na výstavbu plánovaného hromadného parkoviska. Projekt stavby bol odsúhlasený v stavebnom konaní, kde boli zosúladené požiadavky investora s požiadavkami platných technických a hygienických noriem na výstavbu polyfunkčného objektu,  inak by nemohlo byť vydané stavebné povolenie

-     uvažovanú výstavbu polyfunkčného objektu na Námestí Slobody /medzi múzeom a knihou/ bude realizovať súkromný investor na vlastnom pozemku. Regulatívy zástavby boli určené mestom Nové Mesto nad Váhom a architektonické riešenie priečelia objektu zo strany námestia bolo odsúhlasené Krajským pamiatkovým úradom Trenčín /objekt v pamiatkovej zóne/. Termín výstavby Vám v súčasnosti nevieme uviesť.

-     Kruhový objazd ul. Hviezdoslavova, M.R.Štefánika, Holubyho nebude typický kruhový ale bude mať tvar elipsy – viď priložená situácia. Nahliadnuť do projektu stavby je možné na oddelení výstavby MsÚ Nové Mesto nad Váhom – Ing. Ištok

18.9.2007

A máme tu jarmok. Rok ubehol ako voda a opäť sa v našom meste chystá jarmok. Už hore na obrázku som uviedol, že tento jarmok bude iný. Určite si to všimli hlavne Novomešťania, ale aj "kolotočári", ktorých určite zaskočila situácia, ktorá nastala na miestach, kde majú stáť kolotoče. Mesto sa rozhodlo práve po oldtimeroch začať výstavbu kruhového objazdu na križovatke pri Považane. Tým pádom sa rozbombardovalo celé okolie a všade sú jamy. (Zatiaľ, snáď to stihnú zakopať.) Ako som sa bol včera pozrieť, ako to vyzerá s kolotočmi na moje počudovanie už niektoré stáli na miestach a iné dokonca boli aj postavené. Ďalšia zmena sa týka stánkov. No ako každý rok to bolo poťahané všade po okolitých uličkách, len ktovie ako to bude teraz keď je cesta a chodníky rozkopané. Len nech neprší, ináč by tu bolo blato. Ale hlásia babie leto. Plány prekazila asi aj stavba "Veže" t.j. budova vedľa Považanu. Nielen že zabrala miesto pre kolotoče, ktoré musia byť umiestnené na parkovisku pri Dome služieb ale aj je potenciálnou hrozbou pre oslavujúcich jarmočných ľudí. Hlboká jama ktorá tu je vykopaná, nie je vôbec chránená pred pádom, to chabé oplotenie, ktoré tam doposiaľ je asi ťažko zabráni pádu nejakým ožranom. Ale keď to nikomu nevadí, tak dobre. Tento jarmok ako už uviedol zástupca primátora bude  o osvedčených veciach, no ktovie. Fakt je, že tu je každý rok to isté, ale aj to, že propagácia tohto veľmi významného podujatia je na bode mrazu. Sú vôbec niekde plagáty s programom jarmoku? Aspoň potešil plagát o dychovkách, ktoré vystúpia na jarmoku, čo je dobré hlavne pre starších. Tradičné remeslá taktiež očakávam v meste na tohtoročnom jarmoku, že tu budú v hojnejšom počte pri Msks. A aby sa im venovala aj väčšia pozornosť, hlavne u mladších , ktorí ani nepoznajú históriu mesta a s tým spojené aj remeslá, ktoré sa tu vykonávali. Bohužiaľ nepodarí sa predávať knihu o Novom Meste, ktorú sme plánovali vydať do jarmoku, ale bude čoskoro. Uvidíme sa na jarmoku a nech je to ten najlepší jarmok.

3.9.2007

Je tu posledná akcia tohto leta. Na autobusovej stanici sa uskutoční Garden Action vol.3, kde vystúpi skupina z Trenčína, Chorvátskeho Grobu a hlavne z Nového Mesta nad Váhom. Vstup na akciu je voľný. Pozn.admina: Aspoň pozvite na pivko organizátorov.

1.6.2007

Čaute všetci, čo čítate moje články. Určite čítate rôzne články, reportáže alebo ankety o zákaze fajčenia v baroch, reštauráciách a kaviarňach. Tak som sa aj ja rozhodol pridať sa k tým, čo im vadí fajčenie. Ja osobne som nefajčiar a nikdy som ani nefajčil, ale považujem to za zbytočné vyhodenie peňazí a za obmedzovanie nefajčiarov. Dnes nemá skoro nefajčiar ani kam ísť (okrem kostola :) ), ale nie no fakt, mali by sa zamyslieť drahí naši fajčiarski maniaci, či to stojí za tie peniaze, však cigarety sú čoraz drahšie a majú zdražieť ale hlavne či sa neboja rôznych následkov na zdraví. Ak máte záujem o skončenie s fajčením, urobte to čo najskôr a ak nemáte záujem aspoň to obmedzte. Kto je za zrušenie fajčenia v baroch, reštauráciách a iných zariadeniach nech podpíše PETÍCIU, na CENTRUM.sk. Mesto Nové Mesto nad Váhom bude mať nový web, tak sme všetci zvedaví, čo to bude zač, keď bude stáť 100 tisíc papierov. Dúfam, že tam bude webkamera.

14.4.2007

Vítam Vás opäť po dlhej dobe. V čase písomných maturít som nemal možnosť dostať sa k aktualizácii stránky, ale dnes pridávam nový článok, aby ste zase mali čo čítať.

V posledných sa v médiách hovorí o zrušení nemocnice v Novom Meste nad Váhom vzhľadom na neefektívnosť a vraj zadlženosť. No a tak sa uskutočňujú po školách ale aj na námestí petičné akcie za zachovanie nemocnice. Veď nemocnicu potrebujeme, či je stratová alebo nie, čo keď príde k najhoršiemu a nebudeme mať kam ísť. Piešťany a Trenčín sú dosť ďaleko od mesta a ak by bola potrebná prvá pomoc, mohla by byť aj posledná. Je to vec, ktorú musí mať každé okresné mesto bez ohľadu na to, koľko lôžok býva obsadených, alebo koľko peňazí z nej sype. Rozhodne tento spor bude pokračovať aj najbližšie mesiace.

Idem na krajšiu tému. Príroda. Určite ste radi, že už tu máme jar a s ňou teplé lúče, ktoré nám dovoľujú konečne vyjsť do svojich záhradiek alebo na turistiku po okolí. V Hurbanovom parku sa už naplno pracuje so sadením nových stromčekov a kríčkov, takisto aj na Ul. 1. mája. Všetko začína rozkvitať ako aj terasy, ktoré sa už montujú na námestí. Ľudia schovali svoje dlhé teplé veci, ktoré túto zimu neboli ani nejako treba.

Teraz je Nové Mesto ale vskutku pekné, ale mohlo by byť aj krajšie, keby sa naši páni aj niečo posnažili, nie len pred voľbami. Len som zvedavý, aké plechovice sa to stavajú dole pri Považane a oproti Ľudoprintu.

24.1.2007

Máme tu nový rok, či už lepší alebo horší, to posúďte sami. Na úvod môjho článku spomeniem jeden fakt, že sa pripravuje kniha o Novom Meste, ktorú pripravuje jeden fajn chalan, ktorému samozrejme poskytnem aj nejaké tie fotky. Podľa mňa je to dosť dobrý nápad, vzhľadom na to, že posledná kniha bola vydaná veľmi dávno. No tak budeme mať rozšírené vedomosti o ďalšie zaujímavosti o meste, čo ste buď nevedeli alebo vedeli, ale konkrétne udalosti boli inak. Ja sa osobne teším. Po dlhotrvajúcom období zimy bez snehu konečne prišla zima, no ako to býva v jeden deň nasneží a na druhý deň je po snehu alebo sa topí. Našťastie chodníky vyzerajú sem-tam odhrnuto a cesty tiež, aj keď som nemal zatiaľ možnosť otestovať na aute. Dúfam, že počasie sa nezblázni a bude poriadna "kemra" a snehu zo 2 metre :). Iste ste si všimli, že na stránke nepribudol od decembra žiadny článok ani fotka. Dôvod je taký, že momentálne mám veľa práce s učením, aj keď to tak niekedy nevyzerá, ale zmaturieva sa nám.

Ak máte nejaké námety na fotky alebo články alebo niečo ohľadne stránky (ak niečo nefunguje), obráťte sa na mňa buď na ICQ alebo mobile alebo na gympli, tam som zatiaľ stále.

6.12.2006

Už je to takmer mesiac, čo po snehu nie je ani stopy ani u nás v meste, ani na horách. Počasie je ako na jeseň a tak my, lyžiari, sa môžme akurát tak iba TEŠIŤ na lyžovanie. Pred niekoľkými dňami sa konali voľby primátorov a poslancov do mestského zastupiteľstva. Ja ako občan Nového Mesta som si splnil svoju občiansku povinnosť a išiel som voliť. Nebolo to vôbec ťažké si vybrať. Veď kandidáti boli iba dvaja. No vybral som si hádam správne. Ing. Jozef Trstenský. Toto priezvisko som označil na volebnom lístku+ ďalších 3 kandidátov na poslancov a hodil som obálku do urny. Za posledný týždeň sa začali rekonštruovať niektoré ďalšie cestné komunikácie a to pri svetelnej križovatke až po Stavoindustriu a cestu pri kaplnke sv.Ondreja (pri námestí). Pred voľbami sa stihli namontovať na sídliská bezpečnostné kamery, ktoré dohliadajú na bezpečnosť občanov a ich majetku. Veľké plus pre mesto je aj to, že za monitormi sedia telesne postihnutí ľudia, ktorí môžu konečne niečo robiť v tomto našom malom meste, keď už niektorí zamestnávatelia takýchto ľudí nechcú. No poďme naspäť. Chcel by som sa vrátiť k webkamere, ktorú som sem dal. Ono je ťažké túto malú kameru umiestniť na vyššie miesto vzhľadom na dĺžku kábla. Preto je dočasne odstavená. Mesto by sa mohlo posnažiť nejakú tú webkameru s pohľadom na námestie a Zelenú vodu na stránku umiestniť. Bolo by to veľmi dobré. Čo sa týka TV POHODA, nepáči sa mi, že keď to je mestská televízia pre všetkých občanov, prečo by som si mal zriadiť  káblovku, ktorá musí byť, aby som mohol POHODU pozerať. Myslím, že je to dosť nespravodlivé. To bolo pár viet o poslednom mesiaci. P.S. Fotky zatiaľ nie sú nové, ale čoskoro by som mal pridať ďalšie.

3.11.2006

Už k nám zavítala zima a čoskoro budeme zase odpratávať sneh spred našich domov. Ešte predtým Vám popíšem, čo nové sa udialo v Novom Meste za posledné 2 mesiace. V prvom rade by som chcel poukázať na Benefičný koncert, ktorý sa konal 31.10. a bola to akcia detí zo Špeciálnej základnej školy alebo skôr triedy na Tematínskej ulici. Predstavilo sa tu niekoľko detí, ktoré ukázali, že aj oni vedia tancovať a spievať aj napriek ich hendikepu. Ďalej by som chcel podotknúť, že konečne sa na námestí objavili informačné tabule, kde sa čo nachádza. Mám osobnú skúsenosť, že sa ma pýtali cudzí návštevníci mesta, že ktorý z tých dvoch kostolov je evanjelický. No aj to sa stáva. Naviac, ako vodič by som chcel vyzdvihnúť, že naše cesty sa začínajú meniť a podobať na ozajstné cesty. Veľa sídlisk, ulíc a iných parkovísk dostáva nový asfalt, ktorý je už dúfam nadlho, nie ako ten "poter", ktorý sa dával pred dvoma či troma rokmi. Paneláky na Hájovkách sa začínajú zatepľovať a tak sa stávajú aj krajšími, aj keď ten pri 5.ZŠ vyzerá ako Billa. Mesto by už mohlo urobiť aj web kameru na mesto z nejakého pekného miesta, predsa by sa to len patrilo. Najlepšia správa je, že prišla ZIMA. Tak sa treba pripraviť na to, že bude tuhá. :))

28.8.2006

Po niekoľkých týždňoch tu opäť pridávam článok o Novom Meste. Už je to vyše 50 dní čo táto moja stránka je už na internete a ako tak pozerám, ľuďom sa páči. Preto budem pokračovať v aktualizovaní stránky. Za posledné týždne mesto ožilo rezbármi, na námestí sa pracovalo a pracovalo. Rezbári tu tvorili drevený betlehem s postavičkami. Po dvoch týždňoch sa skončili práce na betleheme aj keď s nie všetkými postavičkami. Zatiaľ sú vystavené na mieste, pri fontáne, kde sa skoro každú sobotu konajú rôzne koncerty, ako aj túto sobotu tu hrala novomestská skupina EXPANZIA. Aj napriek nepriaznivému počasiu v týchto dňoch sa po meste prechádza neuveriteľne veľa ľudí, čo je veľmi neskutočné. O tomto som sa presvedčujem každý deň, ako chodím z brigády. Leto sa nám pomaly, ale isto končí a ľudia začínajú myslieť na povinnosti a študenti na školu. :(( A keďže každé popoludnie mám veľa času, tak si surfujem na nete a pozerám Pramen.info a zaujal ma článok o podzemných chodbách u nás v meste- "Zabudnutý artikel cestovného ruchu". Môj názor na túto tému je takýto: Ja osobne si pamätám, keď sa rekonštruovalo námestie som sa prizeral, keď narazili na tie chodby. Bol som prekvapený, čo to je a začali ma tie chodby zaujímať. Zistil som postupne na čo slúžili a prečo tak dopadli ako dopadli. Ešte si určite niektorí spomenú, ako mali tieto chodby sprístupniť pre verejnosť, ale nič z toho nie je, akurát nejaká pivnica alebo vináreň pod "sklenníkom". Tieto chodby ukrývajú ešte veľa neodhalených tajomstiev, ktovie čo sa nachádza na miestach, ktoré neboli preskúmané a či je pravda, že vedú až na okolité hrady, teda Čachtický a Beckovský hrad. Prečo niektorí hovoria o našom námestí ako o historickom námestí, keď tu okrem Morového stĺpu a Sochy sv. Floriána nič nemáme historické. Veď to najhistorickejšie, čo môže byť, sa nachádza práve pod katolíckym kostolom a námestím...a preto treba niečo s tým urobiť.

26.7.2006

Za dlhých nočných večerov mi prišlo na um vytvoriť stránku o Novom Meste nad Váhom. Dlho som nevedel ako má vyzerať, ale nakoniec som dospel k tejto verzii. Táto stránka bola vytvorená za účelom pomôcky pre tých, ktorí chcú vedieť niečo viac o mojom bydlisku, o Novom Meste nad Váhom. Preto Vám sem budem prinášať stále nové a nové informácie o Novom Meste a okolí. Ak máte nejaké nové informácie, alebo ste sa dozvedeli nejaké "pikošky" týkajúce sa Nového Mesta, tak ich prosím napíšte buď do Shoutboardu alebo do Návštevnej knihy.

Nezabudnite navštíviť odkazy na stránky, ktoré som sem pridal a takisto si aj pozrite fotky mesta, ktoré sme pre vás nafotili.  

NAJ.sk