Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom www.nmnv.sk 1
header 1
logo 1
1
header
navigation

     Štatistiky

Rank SK

Google PageRank

footer

O meste/Cestovný ruch/Hrady, zrúcaniny,...

 

Nové Mesto nad Váhom nezaujme návštevníkov len historickými pamiatkami v samotnom meste, ale aj okolím.

 

Najznámejšie pamiatky v okrese Nové Mesto nad Váhom sú:

Región Nové Mesto nad Váhom

 

Čachtický hrad

Hrad sa nachádza medzi obcami Čachtice a Višňové. Staviteľom hradu bol Kazimír z rodu Huntpoznanovcov, Bíňskej vetvy. Výstavba najstaršieho jadra sa uskutočnila medzi rokmi 1263-1276. hrad sa prvýkrát spomína v roku 1276, keď ho Kazimírovi synovia Peter a Pongrác ubránili pred nájazdom českého kráľa Otakara II. V období vlastníctva Michalom Orságom de Guth bola na hrade dobudovaná trojpodlažná kaplnka, z ktorej drevený chór je umiestnený v gotickej kaplnke svätého Antona. Posledné prístavby uskutočnili Orgszágovci. Po roku 1604 zdedila, po smrti manžela, hradné panstvo Alžbeta Báthoryová, ktorá tu bola za zločiny proti ľudskosti na príkaz Palatína Turzu (Thurzo) v roku 1610 uväznená. V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Hrad sa stal povestný predovšetkým činmi "krvilačnej" Alžbety Báthoryovej, ktorá bola odsúdená za vraždy mnohých dievčat na doživotný žalár.

 

Beckovský hrad

Hrad sa vypína na strmom skalnom brale, nad obcou Beckov v nadmorskej výške 245 m n. m.. V 13. storočí patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Na prelome 14. a 15. storočia ho vlastnila rodina Ctiborovcov. Po nich bol hrad majetkom Bánffyovcov, ktorí gotický hrad dali prestavať na renesančné sídlo. Vylepšili a vybudovali aj jeho opevnenie, preto hrad nedobili ani Turci. Po vymretí rodu Bánffyovcov sa hrad stal majetkom viacerých šľachtických rodín. V roku 1729 hrad vyhorel a začal pustnúť. Od roku 2010 prebiehala rekonštrukcia a konzervácia niektorých častí hradu. "Základným cieľom zámeru je ukončenie pamiatkovej obnovy pamiatky,  jej celkové sprístupnenie a zatraktívnenie verejnosti ako kultúrno-historického exponátu, a za týmto účelom vytvorenie podmienok pre bezpečný pohyb návštevníkov, zabezpečenie možnosti  oboznámenia sa s dejinami a významom pamiatky a regiónu." Hrad Beckov (národná kultúrna pamiatka) je majetkom obce Beckov.

 

Hrad Tematín

Hrad bol vybudovaný v 13. storočí ako strážny hrad. Prvá zmienka je z roku 1260. Počas svojej existencie vystriedal viacero majiteľov, akými boli kráľov obľúbenec Michal, Matúš Čák Trenčiansky, rod Kontovcov, neskôr Ujlakovcov, rod Thurzovcov, Bercsényiovcov a ďalších. Hrad bol strediskom panstva Tematín, ktorému patrilo 11 obcí. Skladal sa zo štvorbokej veže a z paláca, obklopených hradným múrom, ktorý mal do nádvoria vybudovaný gotický portál. V druhej polovici 16. storočia hrad prispôsobili novej vojenskej obrane a zdokonalili jeho predhradie. Od horného hradu je oddelené úzkym priechodom. Vstupná brána dolného opevnenia je zabezpečená dvoma baštami a skalnou priekopou. V priebehu 17. storočia upravili horný hrad, aby získali ďalšie obývacie priestory. Za posledného protihabsburského feudálneho povstania ho v roku 1710 cisárske vojská dobyli a spustošili. Odvtedy je v ruinách. Nachádza sa v pohorí Považského Inovca, prístupný je po modrej turistickej značke z Lúky, po modrej, neskôr v osade Dolina po žltej turistickej značke z Hrádku, a po modrej turistickej značke z Bezovca. Hrad patrí do katastra obce Lúka.

 

Bzince pod Javorinou

Rodný dom spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej s pamätnou izbou a jej hrob na miestnom cintoríne

footer
Fotky

  Hrad Beckov, Beckovský hrad

Beckovský hrad

 

Hrad Čachtice, Čachtický hrad, Cachtice castle

Čachtický hrad

 

Hrad Tematín, Tematínsky hrad, Tematin castle

Hrad Tematín

footer
Linky

www.cachtice.sk

www.obec-beckov.sk

www.trencianskebohuslavice.sk

www.haluzice.exint.sk

www.obecbzince.sk

footer