Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom  www.nmnv.sk 1
header historia 1
logo 1
1
header
navigation

     Štatistiky

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk
footer

História/ Podjavorinské múzeum

 

muzeum otvaracie hodiny

Podjavorinské múzeum bolo založené v roku 1951. Od 70.-tych rokov 20. storočia sa zameriava hlavne na kultúrnu a literárnu históriu trenčianskeho regiónu ako literárne oddelenie Trenčianskeho múzea.

 

V priestoroch múzea je umiestnená expozícia venovaná histórii Nového Mesta a okolia, jeho kultúre a tradíciám. Je členená na jednotlivé časti venované archeológii, histórii, etnografii a dejinám remeselníckych cechov v Novom Meste a okolia. Samostatná časť zoznamuje návštevníka s bohatou cirkevnou históriou tohto regiónu.
 

Sídli v pôvodne renesančnej budove prefasádovanej v barokovom duchu v 17. storočí, nazývaný Gilániho dom podľa jedného z majiteľov.

podjavorinske muzeum

Bohatú ľudovú kultúru novomestského regiónu pripomína expozícia s názvom “sedliacka izba.” Dekór a tvaroslovie keramiky vychádza z habánskych tradícií a tvorí samostatný výtvarný regionálny fenomén. Obľúbenú výzdobu ľudového interiéru tvorili až do polovice tohto storočia sklomaľby so sakrálnou tematikou.

 

K najvzácnejším príkladom typu gotických patrí "Koryčanská", alebo tiež "Beckovská" madona. V 14. storočí bola umiestnená v kaplnke Beckovského hradu, až Ctibor II. zo  Ctiboríc ju dal umiestniť do obnoveného kostola  v Novom Meste nad Váhom. Za husitských vpádov sa však vrátila späť do Beckova. V období reformácie Madonu preniesli do moravských Koričan, kde sa  nachádza dodnes. V novomestskom múzeu si môže návštevník prezrieť jej vernú kópiu.

nadvorie muzea nadvorie podjavorinskeho muzea Podjavorinské múzem - exponáty

footer

Fotky múzea a expozícií

podjavorinske muzeum archiv podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum 2009 rekonstrukcia muzea podjavorinske muzeum 1989 - rekonstrukcia muzea

footer

Otváracie hodiny

Podjavorinské múzeum

Nedeľa - Pondelok    zatvorené

Utorok - Sobota      09:00 - 17:00

 

Obed. prestávka  12:00 - 13:00

 

Správa múzea (vo dvore)

Pondelok - Piatok    7:00 - 15:00

 

Námestie slobody 4

t.č. 032/771 23 39

riaditeľ: PhDr. Jozef Karlík

footer

Vstupné

dospelí            1,33 €

deti                  0,66 €

študenti           0,66 €

dôchodcovia     0,66 €

footer

Linky

footer