Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom  www.nmnv.sk 1
header historia 1
logo 1
1
header
navigation

     Štatistiky

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk
footer

História/ Podjavorinské múzeum

 

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

nájdete priamo na stránke Trenčianskeho múzea

 

Podjavorinské múzeum bolo založené v roku 1951. Od 70.-tych rokov 20. storočia sa zameriava hlavne na kultúrnu a literárnu históriu trenčianskeho regiónu ako literárne oddelenie Trenčianskeho múzea.

 

V priestoroch múzea je umiestnená expozícia venovaná histórii Nového Mesta a okolia, jeho kultúre a tradíciám. Je členená na jednotlivé časti venované archeológii, histórii, etnografii a dejinám remeselníckych cechov v Novom Meste a okolia. Samostatná časť zoznamuje návštevníka s bohatou cirkevnou históriou tohto regiónu.
 

Sídli v pôvodne renesančnej budove prefasádovanej v barokovom duchu v 17. storočí, nazývaný Gilániho dom podľa jedného z majiteľov.

podjavorinske muzeum

Bohatú ľudovú kultúru novomestského regiónu pripomína expozícia s názvom “sedliacka izba.” Dekór a tvaroslovie keramiky vychádza z habánskych tradícií a tvorí samostatný výtvarný regionálny fenomén. Obľúbenú výzdobu ľudového interiéru tvorili až do polovice tohto storočia sklomaľby so sakrálnou tematikou.

 

K najvzácnejším príkladom typu gotických patrí "Koryčanská", alebo tiež "Beckovská" madona. V 14. storočí bola umiestnená v kaplnke Beckovského hradu, až Ctibor II. zo  Ctiboríc ju dal umiestniť do obnoveného kostola  v Novom Meste nad Váhom. Za husitských vpádov sa však vrátila späť do Beckova. V období reformácie Madonu preniesli do moravských Koričan, kde sa  nachádza dodnes. V novomestskom múzeu si môže návštevník prezrieť jej vernú kópiu.

nadvorie muzea nadvorie podjavorinskeho muzea Podjavorinské múzem - exponáty

footer

Fotky múzea a expozícií

podjavorinske muzeum archiv podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum podjavorinske muzeum 2009 rekonstrukcia muzea podjavorinske muzeum 1989 - rekonstrukcia muzea

footer

Otváracie hodiny

Podjavorinské múzeum

UPOZORNENIE! Momentálne je Podjavorinské múzeum uzatvorené z dôvodu rekonštrukcie. 

Námestie slobody 4

t.č. 032/771 23 39

riaditeľ: PhDr. Jozef Karlík

Tel.č.:
032/7712 339 / 0901 918 828

E-mail:
pm@muzeumtn.sk

Poverený vedením oddelenia:
Mgr. Mário Kadlec

footer

Vstupné

Dospelí 1,50 €
Deti od 15 rokov, študenti do 26 rokov, ŤZP, ŤZP-S, dôchodcovia  0,80 €
Deti od 3 do 15 rokov 0,10 €
Deti do 3 rokov zdarma
Deti s kultúrnym poukazom 1KP= 1 €
footer

Linky

footer