Vitajte na stránke o Novom Meste nad Váhom  www.nmnv.sk 1
header skolstvo 1
logo 1
1
header
navigation

     Štatistiky

Rank SK

Google PageRank

NAJ.sk
footer

     Posledná aktualizácia

3.10.2019

footer
O meste/Šport

 

Futbal

 

afc nove mesto nad vahom

AFC Nové Mesto nad Váhom

Športová 22

915 01 Nové Mesto nad Váhom

 

E-mail:
Web: Fanpage na Facebooku

 

predseda:

tréneri:

 

 


Klub AFC Nové Mesto nad Váhom - MUŽI - hrá v súčasnosti v 3. lige ZSFZ 2019/2020.

 

Nezabúda sa ani na prácu s mládežou, pretože tá by mala byť základom pre úspešný chod klubu. Úlohou trénerov je pripraviť hráčov na úspešné reprezentovanie zelenobielych farieb, aby im hra prinášala radosť a aby sa vypracovali na postup do tých najvyšších súťaží. Nejedného odchovanca novomestského futbalu môžeme vidieť na významných klubových i reprezentačných podujatiach.


Klubové farby: zelená , biela

 

Ihriská: 1x tráva, 1x umelá tráva - veľká, 2x umelá tráva - malá

 

Počet tímov: muži 1x, dorast 2x, žiaci 4x, prípravky 4x


Fotografie: FOTOGALÉRIA


História

V roku 1922 vznikol z uličných futbalových mužstiev a najmä z najsilnejšieho ŠK Javorina futbalový klub ŠK Nové Mesto nad Váhom. V júli 1928 bol založený športový klub Slávia. V tomto období pôsobili v meste aj ďalšie športové kluby – Orol a Makkabea. V januári 1932 sa tieto kluby zlúčili a Nové Mesto nad Váhom reprezentovali pod menom AC. V roku 1933 postúpil AC do vtedajšej prvej B triedy a v nasledujúcom roku hral majstrovstvo župy, kde dosiahol dobré umiestnenie. V roku 1938 skončil na 5. mieste, o rok neskôr, v roku 1939 obsadil 4. miesto a v roku 1940 dosiahol klub 2. miesto.

 

V roku 1941 došlo k reorganizácii súťaží zriadením dvoch divízií. Do západnej skupiny mali postúpiť i novomestskí futbalisti, ale okrem víťaza ŠK Baťovany postúpili mužstvá, ktoré sa umiestnili za AC Nové Mesto nad Váhom. Toto malo pre futbal v našom meste veľké následky. Funkcionári sa vzdali svojich funkcií a v roku 1941 najväčší športový klub v Novom Meste nad Váhom AC ukončil svoju činnosť.

 

Po skončení II. svetovej vojny pod hlavičkou ŠK sa sledovala snaha nadviazať na bohatú tradíciu. V rokoch 1952-1958 už pod novým názvom Tatran, následkom reorganizácie, hrali futbalisti prvú triedu. Perspektívu prinieslo zlúčenie futbalových oddielov Tatran a Dukla v roku 1958, keď vzniká TJ Považan. V tomto období sa dobudoval športový areál a v sezóne 1960-1961 postúpili do Majstrovstiev kraja. V tých časoch pôsobilo v mužstve niekoľko výborných futbalistov, ktorí sa neskôr uplatnili i vo vyšších súťažiach. Takým bol aj Janko Ondrášek, ktorý po prestupe do Interu Bratislava bol v reprezentácii bývalej ČSR a hral aj na slávnej Marakane v Brazílii.

 

Po sezóne 1968-1969 zostupuje Považan do oblastnej súťaže. Do Majstrovstiev kraja sa mu podarilo postúpiť až v sezóne 1975-1976. Sen niekoľkoročného korunného princa sa splnil v sezóne 1984-1985, keď po prvom mieste a následnej kvalifikácii so Zlatými Moravcami postúpil TJ Považan do 2. Slovenskej národnej ligy. V sezóne 1993-1994  po reorganizácii si futbalisti vybojovali postup do III. ligy západ. V júli 1994 TJ Považan zanikol a vytvorili sa samostatné oddielové subjekty. Jedným z nich bol aj AFC VTJ Považan Nové Mesto nad Váhom. V sezóne 1998-1999 sa novomestskí futbalisti umiestnili v III. Lige na 2. mieste. V sezóne 2000-2001 sa AFC udržal v III. lige bez väčších problémov, avšak o rok neskôr sa s touto súťažou musel klub rozlúčiť a v klube nastala kríza. Výbor sa rozpadol a futbal v Novom Meste nad Váhom začal upadať. Mužstvo prepadlo do IV. Ligy – severozápad, z klubu odišlo takmer 80 % hráčov a situácia sa v klube skomplikovala.

 

Taktovku vtedy prevzal primátor mesta, Ing. Jozef Trstenský, ktorý zvolal mimoriadnu členskú schôdzu. Tam sa riešili dlhotrvajúce problémy a prioritou bolo stabilizovanie klubu. Vznikol nový výbor AFC na čele s prezidentom Ing. Dušanom Današom. Spolu s ďalšími dobrovoľnými členmi výboru (Ing. Milan Bača, Ján Trebatický, Ing. Miroslav Hikel, Ing. Ivan Puchý, Boris Ostrenka, Ján Lessay, Dušan Bartovič a Peter Škrátek) začali so stabilizáciou kádra A mužstva, s návratom do III. ligy a kvalitnejšie pracovať s mládežou. Funkciu trénera vtedy prijal bývalý výborný novomestský útočník Ján Trebatický.

 

Novomešťania sa dokázali pod novým vedením a záštitou mesta zmobilizovať a po dvoch rokoch pôsobenia v IV. lige – severozápad, opäť vrátiť do III. ligy. Cieľ sa podaril zrealizovať, aj keď postup bol pomerne kuriózny. Mužstvo podávalo v sezóne 2003-2004 veľmi uspokojivé výkony. Umiestnilo sa na druhom mieste tabuľky s rovnakým počtom bodov ako prvá Horná Streda. V jarnej časti prehrali iba raz, keď na pôde Prievidze podľahli 3:0. Ak chceli Novomešťania pomýšľať na postup, museli vo všetkých nasledujúcich zápasoch bodovať naplno. To sa aj podarilo, ale chýbal jeden gól proti Hornej Strede. Zápas AFC Nové Mesto nad Váhom – Horná Streda bol vrcholom sezóny a jedným z najkvalitnejších stretnutí, ktoré sa dalo porovnať i so zápasmi vyšších súťaží. Horná Streda ale postup z finančných dôvodov odmietla.

 

Zdroj: Informácie poskytol Ing. Dušan Današ, Nové Mesto nad Váhom

                                          Ing. Jozef Trstenský, Nové Mesto nad Váhom


História MFL

História „pláckového futbalu“ v Novom Meste nad Váhom sa pripisuje k roku 1961, kedy sa zišli prví nadšenci tohto športu na ihrisku pri poliklinike: J. Samek, Š. Pestún, M. Plesník, I. Záhorský, Š Šulgan, Hunovci, neskôr J. Kočmarský, J. Ondrášik, J. Čanič, J. Stuchlík, V. Madro, V. Kyška a ďalší. Tento šport si získaval stále väčšiu a väčšiu popularitu a milovníkov a tak v roku 1977 vznikla Mestská futbalová liga v Novom Meste nad Váhom.

 

Patrí medzi najstaršie organizované mestské ligy na Slovensku. V jej doterajšej nepretržitej histórii sa do súťaží zapojilo 34 mužstiev a viac ako 1300 hráčov. MFL sa hrávala v Novom Meste nad Váhom na viacerých miestach, najdlhšie však na tzv. plácku na štadióne AFC. Toto ihrisko má rozmery 50x36 m (bránky 6,10x2,40 m). Rozmerom ihriska, pravidlami a počtom hrajúcich hráčov 1+6 (na súpiske 22 hráčov) je určitou raritou medzi ostatnými mestskými ligami, združenými v Únii malého futbalu Slovenského futbalového zväzu.

 

Mestská futbalová liga mala v roku 1992 v prenájme od Mestského Úradu v Novom Meste nad Váhom ihrisko pred zimným štadiónom, ktoré postavili v rokoch 1987 - 1992 s pomocou Mestského Úradu v Novom Meste nad Váhom.

 

„Malý futbal“ hrá v súčasnosti viac ako 200 hráčov. Pravidelne sa organizujú brigády na údržbu a rozvoj hracej plochy. Vybudovali sa prístrešky nad striedačkami, dorobilo sa oplotenie za bránkami, zaviedol sa prívod vody na polievanie hracej plochy a vybudovala sa i malá tribúnku pre divákov.

 

V roku 2007 sa MFL presťahovala na novovybudované ihrisko pri Základnej škole na Tematínskej ulici, kde sa hrávajú zápasy na umelom povrchu.

 

Zdroj: MFL.Z histórie MFL. Dostupné na internete: http://www.mfl.php5.sk/07-historia/index.php

 

 Free Templates by Zymic.com - správca stránky: Daniel Kopunec